فرزانگان فرهنگ سه شنبه هر هفته از ساعت 16:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

فرزانگان فرهنگ

علامه محمد قزوینی به روایت دکتر محمد جعفر یاحقی در فرزانگان فرهنگ

آیین گرامیداشت علامه میرزا محمد بن عبدالوهاب قزوینی در برنامه رادیویی فرزانگان فرهنگ، با حضور شاگردان علامه قزوینی و علاقه مندان علامه قزوینی ادامه خواهد یافت.

1400/01/31
|
10:18

محمد حسینی باغسنگانی از حضور دکتر محمد جعفر یاحقی قطب علمی دانشگاه فردوسی مشهد در این برنامه که سه شنبه 31فروردین ماه ساعت 16:00 از رادیو فرهنگ پخش می شود خبر داد.
تهیه کننده « فرزانگان فرهنگ» گفت: دکتر محمد جعفر یاحقی قطب علمی دانشگاه فردوسی مشهد در این برنامه درباره علامه قزوینی و زندگی و آثار و تاثیرات ایشان بر شیوه های تحقیق و پژوهش در نسل پس خود سخن خواهد گفت.
گفتنی استادکتر یاحقی معتقد است که یکی از علت هایی که استاد علامه قزوینی به جمع اساتید دانشگاه تهران اضافه نشد این بود که او بیشتر به تحقیق و پژوهش دلبسته بود و فرصت تدریس و معلمی نداشت.

محمدجعفر یاحقی در سال 1326 در محلّهٔ سردشت فردوس به‌دنیا آمد. وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در شهر فردوس گذراند. در سال 1345، به قصد ادامهٔ تحصیل به مشهد رفت و در سال 1346 با رتبهٔ اوّل در کنکور رشتهٔ زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه فردوسی مشهد پذیرفته شد. پس از اتمام دوره لیسانس، در سال 1350 به‌عنوان رتبه اوّل در کنکور فوق لیسانس زبان و ادبیات فارسی دانشگاه مشهد پذیرفته شد. وی در سال 1354 با درجهٔ ممتاز از پایان‌نامهٔ خود دفاع کرد و به پیشنهاد غلامحسین یوسفی به عنوان مربی در بخش زبان وادبیات فارسی دانشگاه فردوسی استخدام شد. در همان زمان وی در دورهٔ دکتری زبان وادبیات فارسی دانشگاه تهران با رتبهٔ اوّل پذیرفته شده و هم‌زمان با تدریس در دانشگاه فردوسی، در دورهٔ دکتری دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت. وی در سال 1359 از پایان‌نامهٔ دکتری خود در دانشگاه تهران با درجهٔ ممتاز دفاع کرد. در سال 1367 دانشیار شد و در سال1372 به مرتبهٔ استادی ادبیات فارسی ارتقا یافت. یاحقی از دی ماه 1381 مدیریت قطب علمی فردوسی‌شناسی وادبیات خراسان را به‌عهده گرفت.
دکتر یاحقی در این برنامه به نقل از استادش دکتر غلامحسین یوسفی و ایرج افشار از علامه قزوینی نکات قابل تاملی را به کتاب صوتی آیین گرامی داشت علامه محمد قزوینی در رادیو فرهنگ می افزاید.
گوینده برنامه فرزانگان فرهنگ بهروز رضوی است و تهیه و تالیف این گنجینه پژوهشی را محمد حسینی باغسنگانی برعهده دارد.
علاقه‌مندان می‌توانند برنامه « فرزانگان فرهنگ» را سه شنبه‌ها ساعت 16:00 از رادیو فرهنگ دنبال کنند. همچنین این برنامه در سامانه و آرشیو زمانی رادیو در سراسر جهان قابل شنیدن و دریافت است.

دسترسی سریع
فرزانگان فرهنگ