فرزانگان فرهنگ سه شنبه هر هفته از ساعت 16:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

فرزانگان فرهنگ

فرزانگان فرهنگ این بار به محمدعلی موحد می پردازد/ سه شنبه آیین آغازین گرامیداشت دكتر موحد در رادیو فرهنگ

رادیو فرهنگ در برنامه « فرزانگان فرهنگ» به طور ویژه از مقام محمدعلی موحد، مولاناشناس و شمس‌شناس كشورمان تجلیل می كند

1401/01/22
|
09:51

سید محمد باغسنگانی تهیه كننده این برنامه ضمن اعلام این خبر گفت: در برنامه فرزانگان فرهنگ هربار پرونده یكی از مفاخر فرهنگ و ادب گشوده شده و در سلسله برنامه هایی با حضور خانواده و دوستان و شاگردان شخصیت انتخابی مقام بزرگان گرامی داشته می شود این بار نیز نوبت به بزرگداشت دكتر محمدعلی موحد رسیده است تا در چندین برنامه شخصیت ، زندگی و آثار ایشان بررسی شود.
باغسنگانی در توضیح این برنامه عنوان كرد :مجموعه رادیویی «فرزانگان فرهنگ» برنامه‌ای است كه به معرفی و بررسی زندگی بزرگان فرهنگ و ادب اختصاص دارد و در این سری از برنامه زندگی علمی ادبی و پژوهشی دكتر موحد در گفت‌وگو با خانواده و نزدیكان و شاگردان ایشان مورد ارزیابی وكنكاش قرار می‌گیرد.
این تهیه كننده افزود :محمدعلی موحد، شاعر و ادیب عرفان‌پژوه، تاریخ‌نگار و حقوق‌دان، و عضو پیوستهٔ فرهنگستان زبان و ادب فارسی است البته نام دكتر محمد علی موحد با ادب و پژوهش ادبی و مولانا و شمس تبریزی گره خورده است از همین رو بناست به مدت سه ماه میهمان برنامه قدیمی «فرزانگان فرهنگ» در رادیو فرهنگ باشد تا دوستان و خانواده و شاگردان و اهل تحقیق و پژوهش از محمد علی موحد روایت كنند.
حسینی باغسنگانی از حضور دكتر موحد در این برنامه نیز گفت : بناست در چندین نوبت خود ایشان نیز در این برنامه حضور داشته و از زندگی و آثار خود بگویند كه احتمالا برای دوم خردادماه كه سالروز میلاد ایشان است به طور ویژه برنامه ای تدارم خواهیم دید.

تهیه‌كننده برنامه درباره زمان این برنامه نیز گفت: مجموعه برنامه فرزانگان فرهنگ در آیین گرامیداشت استاد دكتر موحد با حضور و همراهی این شخصیت‌ها از روز سه‌شنبه 23 فروردین ماه 1401 ساعت 18:30 از رادیو فرهنگ آغاز خواهد شد و به مدت سه ماه در رادیو فرهنگ تدوام خواهد داشت تا اندیشمندان و ادیبان برجسته از ایران و جهان بتوانند نظرات خودشان را درباره دكتر محمد موحد به گوش شنوندگان مشتاق این برنامه از رادیو فرهنگ برسانند.

وی به مهمانان این برنامه اشاره كرد و از برخی بزرگانی كه پر برنامه حضور خواهند داشت نام برد و گفت :بهاء‌الدین خرمشاهی، محمدرضا شفیعی كدكنی، مصطفی ملكیان، اصغر دادبه، علی‌اصغر محمدخانی، احمد مهدوی دامغانی استاد دانشگاه هاروارد؛ مهدی محقق، اكبر ایرانی، علی اشرف صادقی، عبدالله انوار، جمشید كیانفر، احمد سمیعی گیلانی، رضا داوری اردكانی، محمّد طاهری خسروشاهی، محمد روشن، سید حسین نصر، تقی پورنامداریان، كامران فانی، حسن انوری، هوشنگ مرادی كرمانی،ژاله آموزگار، هوشنگ رهنما، توفیق سبحانی، نصرالله پور جوادی، ضیاء موحد، صمد موحد، حسین معصومی همدانی، سید علی آل داوود، محمد رضا راشد محصل، ریكاردو زیپولی از ایتالیا؛ چندرشیكهر و احمد اخلاق آهن؛ شریف حسین قاسمی ، و دكتر حسن چفتجی از تركیه، و تنی چند از نامداران حوزه پژوهش ادبی از دكتر محمد علی موحد خواهند گفت.

مولف و تهیه كننده این مجموعه برنامه محمدحسینی باغسنگانی گفت: در این مجموعه برنامه، مهمانانی از كشورهای مختلف حضور خواهند یافت كه به تك‌نگاری شخصیت ادبی و فرهنگی دكتر موحد می‌پردازد، در این مجموعه برنامه است كه شخصیت استاد موحد از زوایای مختلف علمی و ادبی و فرهنگی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
یادآوری می شود دكتر محمد علی موحد، متولد سال 1302 در تبریز است كه از سال 1329 در شركت نفت آبادان مشغول به كار شده و پس از خلع ید انگلیسی‌ها در سال 1332، سردبیری روزنامهٔ شركت نفت را به‌عهده می گیرد.
استاد موحد آثار تالیفی و ترجمه بسیاری در زمینه های تاریخی و ادبی از خود به جای گذاشته كه از آن جمله می توان به دو اثر ارزشمند "خواب آشفته نفت" و "ملی كردن و غرامت/ درس هایی از داوری های نفتی" در زمینه تاریخ نفت ایران اشاره كرد.
گفتنی است اجرای متن برنامه فرزانگان فرهنگ سال‌هاست كه بر عهده بهروز رضوی است و تهیه و تالیف این گنجینه پژوهشی را محمد حسینی باغسنگانی برعهده دارد. علاقه‌مندان می‌توانند برنامه «با فرزانگان فرهنگ» را سه‌شنبه‌ها ساعت 18:30 از رادیو فرهنگ دنبال كنند همچنین این برنامه در سامانه و آرشیو زمانی رادیو در سراسر جهان قابل شنیدن و دریافت است. برنامه فرزانگان فرهنگ بر روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
فرزانگان فرهنگ