آیین سپاس جمعه هر هفته از ساعت 17:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

آيين سپاس

ادبستان : سیری در زندگی و آثار بدر الدین كتابی

برنامه ادبستان را جمعه 14 دی با موضوع زندگی و آثار دكتر بدر الدین كتابی نویسنده، مترجم و شاعر از رادیو فرهنگ بشنوید.

1397/10/12
|
13:52

این برنامه از ادبستان به سخنرانی دكتر حسن بلخاری، رئیس انجمن مفاخر فرهنگی؛ دكتر مهدی محقق و دكتر مهدی گلشنی درباره زندگی و شخصیت بدر الدین كتابی اختصاص دارد.

برنامه ادبستان كاری از گروه كتاب رادیو فرهنگ با همكاری انجمن مفاخر ایران است كه جمعه ها ساعت 18:30 تا 19 به معرفی مشاهیر و مفاخر ایران زمین اختصاص دارد.

دكتر بدر الدین كتابی نویسنده، مترجم و شاعر، متخلص به امید. در اصفهان به دنیا آمد. جد پدرى او آیت‏اللَّه میرزا محمد صادق كتابى اصفهانى، صاحب شرحى بر «شرایع» است و جد مادرى وى حاج شیخ محمد على نجمى مى‏باشد. پس از تحصیل در مدارس قدیم اصفهان، در مشهد به تحصیل ادبیات، منطق، فقه، اصول و فلسفه‏ى اسلامى پرداخت. وى «منظومه‏ى» حاج ملا هادى سبزوارى را نزد شیخ محمد خراسانى فراگرفت. پس از اخذ دیپلم علمى، در 1316 ش، موفق به اخذ درجه‏ى لیسانس در رشته‏ى فلسفه و علوم تربتى از دانشسراى عالى و دانشكده‏ى ادبیات شد. وى به دو زبان عربى و فرانسه تسلط كامل داشت.
وى همچنین در بنیانگذارى دانشكده‏ى ادبیات اصفهان به سال 1337 و نیز تأسیس كتابخانه آن نقش داشت و خود سال‏ها در آن دانشكده به تدریس فلسفه، روان‏شناسى، منطق نظرى و عملى، ادبیات فارسى و متون فلسفى به زبان فرانسوى مى‏پرداخت.

برنامه ادبستان با اجرای فاطمه حقیقت ناصری و به تهیه كنندگی رضا غیور تهیه و پخش می شود.

دسترسی سریع
آیین سپاس