آیین سپاس جمعه هر هفته از ساعت 17:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

آيين سپاس

آشنایی با زندگی و آثار استاد صدرالدین عینی

برنامه ادبستان را جمعه 23 آذر با موضوع زندگی و آثار استاد صدرالدین عینی، نویسنده، ادیب، شاعر، پژوهشگر پركار قرن 20 و نخستین رئیس فرهنگستان علوم تاجیكستان بشنوید.

1397/09/21
|
14:32

این برنامه از ادبستان به سخنرانی دكتر مهدی محقق و دكتر غللامعلی حداد عادل درباره استاد صدرالدین عینی اختصاص دارد.

صدر الدین عینی پیشگام ادبیات نوین فارسی ـ تاجیكی قرن بیستم به شمار می‌آید. او منتقد، شاعر، نویسنده، تاریخ‌نویس و زبانشناس بوده و آثاری در هر یك از این زمینه‌ها خلق كرده كه بیشتر آنها سهم بزرگی در دگرگونی‌های ادبی، اجتماعی و فرهنگی ورارود قرن بیستم داشته است.
نگاه ویژۀ عینی در بیشتر آثارش با تعریف خاص سوسیالیسم روسی معنا می‌یابد. این تحقیق با نگاهی انتقادی در پی پاسخ به چند پرسش در حوزۀ چگونگی زیست و آثار این بزرگمرد و نگاه او به ایران و جایگاهش در میان جامعۀ ادبی ایران است. آثار صدرالدین عینی كه برگرفته از افكار و اندیشه‌های اوست نقطۀ عطف آزادگی و پیوستگی او را یكجا در خود دارد و انقلاب اكتبر 1917 روسیه مبدأ این دوگانگی است. برخی آثار عینی چون كتاب یادداشت‌ها و جلادان بخارا به گونۀ فكری اول و رمان‌ها، اشعار و مقالات او به گونۀ فكری دوم تعلق دارند.
برنامه ادبستان كاری از گروه كتاب رادیو فرهنگ با همكاری انجمن مفاخر ایران است كه جمعه ها ساعت 18:30 تا 19 به معرفی مشاهیر و مفاخر ایران زمین اختصاص دارد.


برنامه ادبستان با اجرای فاطمه حقیقت ناصری و به تهیه كنندگی رضا غیور تهیه و پخش می شود.

دسترسی سریع
آیین سپاس