آیین سپاس جمعه هر هفته از ساعت 17:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

آيين سپاس

زندگی و آثار پروفسورمریم میرزاخانی در ادبستان


سخنرانی دكتر حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی درباره پروفسورمریم میرزاخانی، نابغه فقید ریاضی ایران را جمعه 13 آبان از برنامه ادبستان بشنوید.

1397/08/09
|
11:57

برنامه ادبستان كاری از گروه كتاب رادیو فرهنگ با همكاری انجمن مفاخر ایران است كه جمعه ها ساعت 18:30 تا 19 به معرفی مشاهیر و مفاخر ایران زمین اختصاص دارد.پروفسورمریم میرزاخانی، استاد ریاضیات دانشگاه استنفورد نخستین بانوی ریاضی‌دان تاریخ لقب گرفت كه توانسته مدال فیلدز، معتبرترین جایزه دنیای ریاضیات را از آن خود كند.

مریم میرزاخانی ریاضیدان نابغه ایرانی‌ برنده‌ جایزه ستر انجمن ریاضی آمریكا در سال 2013 و فیلدز 2014 بود. این نابغه فقید ریاضی ایران، تا قبل از درگذشتش، استاد دانشگاه استنفورد بود.

او طی تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران در سال‌های 1994 (هنگ‌كنگ) و 1995 (كانادا) برنده مدال طلا در المپیاد جهانی ریاضی شد. سپس كارشناسی ارشد خود را در رشته ریاضی از دانشگاه شریف گرفت و برای ادامه تحصیل دكترا به دانشگاه هاروارد رفت.

از مریم میرزاخانی به عنوان یكی از ده ذهنِ جوان برگزیده سال 2005 از سوی نشریه پاپیولار ساینس در آمریكاو ذهن برتر در رشته ریاضیات تجلیل شد.

سخنرانی دكتر حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی را درباره پروفسور مریم میرزاخانی از این برنامه بشنوید.

برنامه ادبستان با اجرای فاطمه حقیقت ناصری و به تهیه كنندگی رضا غیور تهیه و پخش می شود.

دسترسی سریع
آیین سپاس