آیین سپاس جمعه هر هفته از ساعت 17:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

آيين سپاس

سخنرانی دكتر بلخاری و صدوقی سها درباره علامه محمدباقر الفت


برنامه ادبستان جمعه 4 آبان از ساعت 17 تا 17:30 سخنرانی دكتر حسن بلخاری و دكتر صدوقی سها درباره شخصیت و جایگاه علامه محمدباقر الفت از عالمان و عارفان اصفهان را پخش می كند.

1397/08/02
|
12:21

برنامه ادبستان كاری از گروه كتاب رادیو فرهنگ با همكاری انجمن مفاخر ایران است كه جمعه ها ساعت 18:30 تا 19 به معرفی مشاهیر نشر و كتاب شناسی ایران اختصاص دارد.

مرحوم محمدباقر الفت (1301ـ1384ق) از عالمان و عارفان اصفهانی است كه صاحب آثار متعددی در حوزه عرفان و اندیشه است. وی در خانواده ای روحانی متولد گردید و به واسطه نام جدش، یعنی حاج شیخ محمدباقر (صاحب حاشیه بر «معالم» و ریاست دینی شهر اصفهان) محمدباقر نامیده شد.
شیخ محمدباقر در نجف از محضر استادان ناموری همچون میرزای بزرگ شیرازی، آقا ضیاء الدین عراقی، شیخ باقر اصطهباناتی، آخوند خراسانی و شیخ الشریعه اصفهانی استفاده‏ های شایانی برد و در انواع معارف اسلامی از قبیل فقه، اصول، فلسفه، حدیث، عرفان و ادب استادی یافت. وی پس از دریافت اجتهاد، در علم تاریخ از سرآمدان عهد خویش گردید و علاوه بر فراگیری ریاضیات قدیم و جدید، در فلسفه، علوم اجتماعی، رجال و فرقه ‏شناسی و به ویژه فلسفه تاریخ مهارتی تام پیدا كرد. علامه الفت به زبان و ادب فرانسه تسلط كامل داشت و متون مشكل و كتاب‏های علمی آن زبان را به آسانی به فارسی ترجمه می‏كرد. علامه الفت اصفهانی در اوایل جنبش آزادی‏خواهی به جمع مشروطه خواهان پیوست ولی با بروز نشانه‏های انحراف و بی‏صداقتی متولیان امور، با استقرار مشروطه، خود را كنار كشید.
دكتر حسن بلخاری ، دكنر محمد موقتیان و دكتر صدوقی سها در این برنامه درباره آثار و تالیفات و همچنین شخصیت علمی و عرفانی علامه محمدباقر الفت سخنرانی می كنند.

برنامه ادبستان با اجرای فاطمه حقیقت ناصری و به تهیه كنندگی مرتضی صداقتگو و مشاور محتوایی رضا غیور تهیه و پخش می شود.

دسترسی سریع
آیین سپاس