آیین سپاس جمعه هر هفته از ساعت 17:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

آيين سپاس

آشنایی با ایرانشناس برجسته «زنده یاد منوچهر ستوده»

برنامه ادبستان جمعه 27 مهر از ساعت 17 تا 17:30 به روایت زندگی و آثار زنده‌یاد استاد منوچهر ستوده ایران شناس برجسته اختصاص دارد.

1397/07/25
|
14:36

برنامه ادبستان كاری از گروه كتاب رادیو فرهنگ با همكاری انجمن مفاخر ایران است كه جمعه ها ساعت 18:30 تا 19 به معرفی مشاهیر نشر و كتاب شناسی ایران اختصاص دارد.
پخش سخنرانی های سید كاظم موسوی بجنوردی، رئیس مركز دایرةالمعارف بزرگ اسلامی، كارلو چروتی، ایران‌شناس ایتالیایی و میلاد عظیمی درباره زندگی و افتخارات زنده یاد منوچهر ستوده از جمله بخش های این برنامه این است.

زنده‌یاد استاد منوچهر ستوده جغرافیدان، ایرانشناس، مصحح و استاد دانشگاه تهران در هفت‌سالگی به مدرسه ابتدایی آمریكایی رفت و دوره شش‌ساله ابتدایی را در این مدرسه گذراند. در دوران تحصیل در دبیرستان البرز كتابدار كتابخانه‌ دبیرستان نیز بود. سال 1313 وارد دانشسرای عالی شد و نزد استادانی چون سیدمحمد مشكوه و علی‌اكبر شهابی درس خواند. نخستین مقاله خود را در 1315 درباره‌ «مطالعات تاریخی و جغرافیایی - مسافرت به قلعه الموت» نوشت.

در سال 1317 در رشته‌ ادبیات فارسی لیسانس گرفت. در همین دوره در اداره‌ فرهنگ گیلان و دبیرستان شرف تهران تدریس می‌كرد. در سال 1324 با فاطمه (شكوه اقدس) شمشیرگران ازدواج كرد. در سال 1329 از رساله‌ دكتری خود زیر نظر استاد بدیع‌الزمان فروزانفر با عنوان «قلاع اسماعیلیه در رشته‌كوه‌های البرز» دفاع كرد.
فهرست كتاب‌های منوچهر ستوده بیش از 50 جلد است و كتاب‌ها و مقالات او نشانه‌ دلبستگی ژرف و عمیقش به تاریخ و پیشینه‌ فرهنگ ایرانی است.

برنامه ادبستان با اجرای فاطمه حقیقت ناصری و به تهیه كنندگی مرتضی صداقتگو و مشاور محتوایی رضا غیور تهیه و پخش می شود.

دسترسی سریع
آیین سپاس