آیین سپاس جمعه هر هفته از ساعت 17:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

آيين سپاس

زندگی و آثار سعید نفیسی در ادبستان


برنامه ادبستان جمعه 13 مهر از ساعت 17 تا 17:30 به شرح زندگی و آثار سعید نفیسی ادیب، تاریخ‌نگار، نویسنده، مترجم و شاعر ایرانی اختصاص دارد.

1397/07/11
|
14:57

برنامه ادبستان كاری از گروه كتاب رادیو فرهنگ با همكاری انجمن مفاخر ایران است كه جمعه ها ساعت 18:30 تا 19 به معرفی مشاهیر نشر و كتاب شناسی ایران اختصاص دارد.

سعید نفیسی در 188 خرداد 1274 هـ.ش در تهران متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در مدرسه «شرف» و تحصیلات متوسطه را در مدرسه «علمیه» گذراند. در پانزده سالگی برای ادامهه تحصیل به اروپا رفت و در سوئیس و فرانسه به تحصیل پرداخت. در 1297هـ.ش به ایران بازگشت، در دبیرستان‌های «اقدسیه» و «سن‏لویى» تهران به تدریس زبان فرانسه پرداخت و در مدارس «علوم سیاسی»، «دارالفنون»، «عالی تجارت» و «صنعتی» مشغول تدریس شد. سپس در وزارت فواید عامه به كار پرداخت. درر 1297هـ.ش به گروه نویسندگان مجله «دانشكده» پیوست و مدت یك سال با آن مجله همكاری كرد. در 1308 هـ.ش به خدمت وزارت فرهنگ درآمد و مدتى مدیر مجله «فلاحت و تجارت»، سردبیر مجله ادبی «پرتو» و مدیر و نویسنده مجله‏ «شرق» شد. نفیسى سفرهایی به كشورهای افغانستان، مصر و لبنان كرد و در دانشگاه‌های كابل، قاهره و سن‏ژوزف به تدریس پرداخت. در 1340 هـ.ش در رادیو برنامه «یادداشت¬هاى یك استاد» را كه راجع به شرح حال چند تن از بزرگان علم و ادب بود، به مدت دو سال اجرا كرد. در سال 1308ش از طرف وزارت فرهنگ به تدریس در دانشكده حقوق و ادبیات منصوب شد و سال¬ها در سمت استادی دانشگاه تهران به تدریس اشتغال داشت و نیز به عضویت فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران درآمد. استاد نفیسی در گرو عشق به زبان و فرهنگ فارسی در 56 دانشگاه در چهار قارۀ دنیا درباره این مهم سخنرانی و تدریس نموده ¬اند. در این راستا كرسیِ زبان فارسی در دانشگاه كلمبیا به نام “استاد سعید نفیسی” نامگذاری شده است. وی از پركارترین و معروف‌ترین نویسندگان این عصر است كه تالیفات او به 250 كتاب و رساله می‌رسد و تعداد مقالاتش از 1000 افزونتر است.


برنامه ادبستان با اجرای فاطمه حقیقت ناصری و به تهیه كنندگی مرتضی صداقتگو و مشاور محتوایی رضا غیور تهیه و پخش می شود.

دسترسی سریع
آیین سپاس