خشت اول جمعه ها از ساعت 14:30 تا 15:15 به مدت 45 دقیقه

رادیو فرهنگ

خشت اول

چرایی لزوم آموزش تفکر نقادانه کودکان در برنامه « خشت اول» رادیو فرهنگ

برنامه رادیویی «خشت اول» شنبه 13 شهریور ماه به بررسی ضرورت تربیت کودکان برای تفکر نقادانه اختصاص دارد.

1400/06/13
|
10:12

برنامه «خشت اول» امروز با موضوع چیستی تربیت کودکان و اهمیت و لزوم آموزش تفکر نقادانه به آنها از رادیو فرهنگ پخش می شود و در این برنامه دکتر اسماعیلی (روانشناس) به تشریح تعریف تفکر نقادانه و جنبه‌های مختلف تأمل نقادانه متناسب با گروه سنی پیش‌دبستان و دبستان
می پردازد و در ادامه شنوندگان با موضوع کودکان و تأمل فلسفی و بررسی ماهیت شناخت، تعارضات اخلاقی و مسئلۀ ادراک آشنا می‌شوند.
تفکر نقادانه می‌تواند به‌مثابه جعبه‌ابزاری از مهارت‌ها تصور شود که کودکان را قادر می‌سازد عمیق‌تر و روشن‌تر دربارۀ آنچه به آن باور دارند (آنچه می‌خوانند یا در رسانه‌ها می‌شنوند یا …) و دربارۀ آنچه باید انجام دهند فکر کنند. چنین تفکری به آنها کمک خواهد کرد نسبت به اطلاعاتی که دریافت می‌کنند هوشیارتر باشند و کمتر در معرض قانع شدن متعصبانه، پیش‌داوری و باور یا رفتار نامعقول قرار گیرند. پرورش این مهارت‌ها در مدرسه از آن‌رو اهمیت دارد که یادگیری عاقل و منطقی بودن، مستقل بودن و برای خود فکر کردن عناصر کلیدی هر نوع آموزش است.
برنامه «خشت اول» در گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ به نویسندگی و تهیه کنندگی «مریم یوسفی پور» و اجرای «فاطمه امجدیان» هر شنبه ساعت12:00 روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
خشت اول