ققنوس شنبه تا پنج شنبه هر هفته از ساعت 17:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو فرهنگ

ققنوس

رادیو فرهنگ پیگیر وضعیت خانه نیما یوشیج بهره برداری از موزه پدر شعر نو فارسی به كجا رسید؟

رادیو فرهنگ در برنامه« ققنوس» امروز پیگیر وضعیت مرمت خانه نیما یوشیج است این خانه نزدیك به سه سال است در دست سازمان زیباسازی شهرداری است و همچنان بهره برداری نشده است .

1400/08/11
|
11:49

خانه نیما در فهرست آثار ملی ثبت شده اما گم‌نام بود. كمتر كسی از رهگذران دزاشیب می‌دانست كه این خانه قدیمی نبش خیابان رهبری متعلق به نیما یوشیج است. نیما به توصیه دوستانش در محله دزاشیب زمینی را در سال 1327 خریداری كرد. او در این زمین خانه ای با زیربنای 180 متری مربعی ساخت. با توجه به شكل متداول معماری و ساخت منازل در منطقه دزاشیب این خانه دارای سقف شیروانی است. ایوان خانه نیما یوشیج دارای 8 ستون دایره ای شكل و 4 اتاق تو در تو است. در حیاط این خانه نیز، تعدادی درخت بسیار كهنه و كهنسال وجود دارد.

همسایگی نیما با جلال و سیمین باعث شد كه خانه را یكبار سیمین دانشور نجات دهد. با این حال سه سال قبل مالك این خانه اقدام به خارج كردن این بنا از فهرست آثار ملی كرد. با خروج این خانه از فهرست آثار ملی بیم آن می رفت كه خانه پدر شعر نو تبدیل به آپارتمانی در دزاشیب شود و از خاطره زندگی نیما یوشیج در محله دزاشیب تنها چند عكس بماند. مالك حتی اعلام كرد كه این خانه را به سفره‌خانه تبدیل می‌كند. پیگیری و رسانه‌ای شدن موضوع خانه نیما باعث شد تا این خانه از خطر تخریب نجات پیدا كند.
سرپرست شهرداری تهران در آن زمان اعلام كرد كه خرید، مرمت و بازسازی خانه‌ها در تهران یكی از برنامه‌ها و اولویت‌های شهرداری تهران است و با مذاكرات فراوان انجام شده مابین شهرداری و مالك، فروردین ماه سال 1398 شهردار منطقه یك تهران از خرید خانه نیما توسط شهرداری تهران خبر داد. این خانه به مبلغ 13.5 میلیارد تومان خریداری شد و قرار بود بعد از مرمت به مركزی فرهنگی برای اهالی تهران و محله دزاشیب تبدیل شود.
خانه نیما پس از خریده شدن از شر زباله‌ها رها شد و در انتظار تبدیل به یك مركز فرهنگی بود. همچنین وزارت میراث فرهنگی نیز این خانه را مجددا در فهرست آثار ملی قرار داد. تاكنون كاربری‌های مختلفی از جمله خانه موزه یا خانه شعر نو برای این بنای تاریخی در شمال تهران پیشنهاد شده است. این خانه حالا با اقدام مدیریت شهری برای تملك از خطر تخریب یا تبدیل به سفره‌خانه نجات یافته است اما همچنان وضعیت این خانه مشخص نشده است .
در مجله ادبی « ققنوس» كه پیش از این پیگیر وضعیت خانه نیما یوشیج در محله دزاشیب تهران و احیای خانه نیما در كنار تبدیل شدن خانه سیمین و جلال به موزه بود امروز سه شنبه ( 11 آبان ماه ) با دیوسالار سرپرست معاونت فنی و طراحی سازمان زیباسازی و دكتر جعفری معاون فنی و طرح های شهری سازمان زیباسازی شهر درباره وضعیت كنونی این بنا گفت و‌گو می‌شود.
همچنین محمد عظیمی‌پژوهشگر ادبی و مسئول سایت نیما در این برنامه در خصوص آخرین وضعیت خانه تهران پدر شعر نو فارسی مطالبی را بیان می‌كند
‌برنامه «ققنوس» كاری از گروه ادب و هنر را به نویسندگی و تهیه كنندگی معصومه علوی نكو و گویندگی فاطمه اسحاق تبار ساعت 16:00 روی موج‌اف ام ردیف106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید .

دسترسی سریع
ققنوس