ققنوس شنبه تا پنج شنبه هر هفته از ساعت 17:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو فرهنگ

ققنوس

جشن میلاد استاد شفیعی كدكنی شاعر آیینه ها در رادیو فرهنگ

به مناسبت میلاد استاد محمدرضا شفیعی كدكنی برنامه «ققنوس» به طور ویژه با موضوع بررسی شعر و اندیشه استاد از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1400/07/19
|
12:30

برنامه ققنوس امروز دوشنبه 19 مهرماه ویژه میلاد استاد محمدرضا شفیعی كدكنی از اساتید برجسته حوزه ادبیات كشور به همت گروه ادب و هنر رادیو فرهنگ روی آنتن می رود .
پخش خاطرات همكاران و دوستان و شاگردان از ایشان ، شعرخوانی استاد ، پخش صحبت های ایشان در كلاس درس و ... از جمله بخش های این برنامه است.

در بخشی از برنامه زندگی استاد شفیعی كدكنی بر اساس نوشته‌های خود استاد و مصاحبه‌هایی كه انجام داده است تدوین و تنظیم شده و به صورت یك زندگینامه خود گفته روایت می شود.
گفتنی است ، دكتر روح الله هادی و دكتر وحید عیدگاه طرقبه، هر دو از اساتید دانشگاه تهران از جمله مهمان هایی هستند كه در ضیافت ققنوس رادیو فرهنگ برای میلاد استاد شفیعی كدكنی از ایشان سخن می گویند،وحید عیدگاه طرقبه ای ـ شاعر و مدرس دانشگاه ـ در این برنامه به واكاوی شعر و شخصیت محمدرضا شفیعی كدكنی» می پردازد ،همچنین گزارش‌هایی درباره زندگی و كارنامه ادبی و تالیفات استاد محمدرضا شفیعی كدكنی پخش می‌شود.
«محمدرضا شفیعی كدكنی» از شاعران معاصر و برجسته ی كشورمان است كه در نقد شعر و ادب فارسی نیز جایگاهی بلند دارد. سبك و شیوه ی ویژه ی آفریننده ی آثاری چون «شاعر آیینه ها» و «زمزمه ها» سبب شده تا اهالی شعر و ادب فارسی شفیعی كدكنی را شاعری پیشرو به شمار آورند.
محمدرضا شفیعی كدكنی در 19 مهر 1318 در كدكن به دنیا آمد. او با تخلص «م سرشك» از شاعران مطرح امروز ایران به شمار می‌رود.

شفیعی كدكنی در عرصه ی تالیف، تصحیح، ترجمه، نقد و تحقیق، بی هیچ تردیدی چهره‌ یی ممتاز در ادبیات ایران به حساب می آید. در كنار زمزمه ها و شاعر آیینه ها، از آثار وی می توان به «شب خوانی»، «از زبان برگ»، «در كوچه باغ‌ های نیشابور»، «از بودن و سرودن»، «مثل درخت در شب باران»، «بوی جوی مولیان»، «صور خیال در شعر فارسی»، «موسیقی شعر»، «ادوار شعر فارسی»، «شعر معاصر عرب»، «بیدل و سبك هندی»، «اسرار التوحید از محمد بن منور»، «حالات و سخنان ابوسعید»، «ابو روح میهنی»، «مختارنامه»، «مرموزات اسدی در مرموزات داودی نجم الدین رازی» و «قلندریه در تاریخ» اشاره كرد.
استاد شفیعی كدكنی مهر 1398 در هفتمین دورهٔ جشنوارهٔ بین‌المللی هنر برای صلح، «نشان عالی هنر برای صلح» به سببِ بیش از نیم قرن تلاش در اعتلای فرهنگ و ادب پارسی را دریافت كرد.
برنامه «ققنوس» گروه ادب و هنر را به نویسندگی و تهیه كنندگی معصومه علوی نكو و گویندگی فاطمه اسحاق تبار ساعت 16:00 روی موج‌اف ام ردیف106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید .

دسترسی سریع
ققنوس