ققنوس شنبه تا پنج شنبه هر هفته از ساعت 17:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو فرهنگ

ققنوس

از شعر درمانی تا یادی از رهنورد زریاب در ققنوس رادیو فرهنگ

مجله ادبی ققنوس امروز یكشنبه 23 آذرماه، با موضوعاتی چون شعر درمانی،معرفی هنر خوشنویسی ایرانی و‌ یادی از ادیب فقید افغانستانی از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1399/09/23
|
10:33

شنوندگان در بخش نخست برنامه ققنوس صحبت های دكتر آذر نادی درباره شعر درمانی را می شنوند و در صفحه دیگری از این مجله ادبی شنیداری در ارتباط با دیوسالار رایزن ایران در ژاپن درباره معرفی خوشنویسی ایرانی توسط هنرمند ژاپنی با این هنر آشنا می شوند.
پخش شعر خوانی آنا برزینا شاعر اكراینی درباره ایران در محضر رهبری بخش دیگری از این برنامه است و در بخش ایران مهر هم ادامه آمادگی های نویسندگی تقدیم شنوندگان می شود.
در ادامه نیز با شریعتی رییس انتشارات عرفان در افغانستان درباره دلیل درگذشت رهنورد زریاب ادیب افغانستانی گفت و گو‌ میشود و بخش هایی از زندگی و آثار وی برای آشنایی بیشتر شنوندگان برنامه ققنوس رادیو فرهنگ بیان می شود.
رهنورد‌ زریاب نویسنده سرشناس افغان 21آذرماه در سن 76 سالگی در بیمارستان چهارصد بستر شهر كابل درگذشت. علت مرگ او ابتلا به كرونا بیان شده است.
محمداعظم رهنورد زریاب (متولد 1323) یكی از موثرترین و مطرح ترین نویسندگان معاصر افغانستان بود كه جامعه فرهنگی ایران و تاجیكستان نیز با آثار او آشنایی دارند.
رهنورد زریاب ده‌ها اثر ادبی خلق كرده بود و پركارترین نویسنده از نظر تعداد آثار تولید شده در دهه‌های اخیر بود وی در انواع و سبك‌های مختلف روایت‌های خود را به خوانندگانش عرضه كرده و بیشتر از صد داستان كوتاه و چندین رمان نوشته است كه شماری از این داستان‌ها در مجموعه‌هایی چون آوازی از میان قرن‌ها، مرد كوهستان، دوستی از شهر دور، نقش‌ها و پندارها چاپ شده است. ترجمه ها و مقالات زریاب در كتاب‌هایی چون پیراهن‌ها، حاشیه‌ها و گنگ خوابدیده منتشر شده است.
مقالات تحقیقی او درباره بزرگ علوی از كارهای مورد توجه است.
گزیده‌ای از داستان‌های كوتاه رهنورد زریاب به نام "تصویر" به زبان روسی ترجمه شده و فیلمنامۀ فیلم "اختر مسخره" نیز از آثار اوست.
یادآور می شود در این برنامه علاوه بر شعرخوانی شاعران، تازه‌ترین رخدادهای ادبی، شناسایی و تحلیل ادبیات كشورهای جهان، ظرفیت‌ها و ظرافت‌های ادبیات عامه و پاسداشت زبان و ادبیات فارسی از زبان كارشناسان خبره و صاحب فن بیان می‌شود.
مجله «ققنوس» را ساعت 15 به همت گروه فرهنگ و‌ ادب از رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز بشنوید.

دسترسی سریع
ققنوس