ققنوس شنبه تا پنج شنبه از ساعت 17:00 تا 17:55 به مدت 55 دقیقه

یادواره ای برای احمدرضا احمدی در «ققنوس» رادیو فرهنگ

رادیو فرهنگ امروز چهارشنبه 21 تیرماه در مجله ادبی ققنوس بخش های مختلفی را به یاد شاعر فقید احمدرضا احمدی تدارك دیده است.

1402/04/21
|
07:42

احمدرضا احمدی، شاعر و نویسنده متولد 30 اردیبهشت 1319 در كرمان، كه سال‌ها از ناراحتی قلبی رنج می‌برد و بارها در بیمارستان بستری شده بود، سه شنبه 20 تیرماه در 83 سالگی از دنیا رفت.
او سال 1326 با خانواده به تهران كوچ كرد و پس از گذراندن دوران ابتدایی و متوسطه در سال 1343 گروه طرفه را به‌ همراه نادر ابراهیمی، اسماعیل نوری‌علاء و... تشكیل داد و اولین اثرش با نام «طرح» توسط انتشارات طرفه در همین سال چاپ شد. او سال 1349 به استخدام كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان درآمد و سال 1373 از فعالیت در این نهاد بازنشسته شد.
این شاعر ، آغازگر سبك موج نو در دهه 40 بود و در حوزه ادبیات كودك نیز فعالیت‌های چشمگیری داشت. احمدی در سال‌های اخیر به نقاشی نیز رو آورده بود.
از آثار او در حوزه شعر می‌توان به «دفترهای واپسین»، «دفترهای سالخوردگی»، «هزار اقاقیا در چشمان تو هیچ بود» و «روزی برای تو خواهم گفت» و از آثارش در حوزه كودك و نوجوان می‌توان به «دیگر در خانه پسرك هفت صندلی بود»، «دخترك ماهی تنهایی» و «مزرعه گل‌های آفتابگردان» اشاره كرد
در یكی از بخش های این مجله ادبی رادیویی گفتگو با استاد فیض شریفی درباره شیوه شاعری زنده یاد احمدرضا احمدی پخش می شود.
در بخش یك شعر، یك شاعر نیز به روایتی كوتاه از زندگی و شعر زنده یاد احمدرضا احمدی پرداخته می شود.
بخش از جهان داستان به معرفی كتاب بینوایان نوشته ویكتور هوگو اختصاص دارد و در ادامه نیز اعظم صنعت جو درباره نشست جامعه ساز در كتابخانه های كوچك مطالبی را بیان می كند.
در این برنامه با سمیه عالمی درباره كتاب باغ های معلق نیز گفتگو می شود.
برنامه« ققنوس» به تهیه كنندگی معصومه سادات علوی نكو و گویندگی مهدی محمدیان از گروه ادب و هنر ساعت17:00 روی موج اف ام ردیف106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

دسترسی سریع
ققنوس