بهار را ورق بزن هر روز از ساعت 08:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

بهار را ورق بزن

صدای تهران قدیم همراه با زنده یاد«مرتضی احمدی» در « بهار را ورق بزن»

برنامه «بهار را ورق بزن» امشب27 فروردین ماه در كهن های همیشه نو ضمن نگاهی به كارنامه زنده یاد«مرتضی احمدی» بخشی از «تهران قدیم» با صدای وی را پخش می كند.

1399/01/27
|
07:52

برنامه «بهار را ورق بزن» كاری از گروه كتاب رادیو فرهنگ است كه با بخش‌های متنوع تقدیم شنوندگان می‌شود. در این برنامه بخش كتاب‌خوانی تدارك دیده شده، كه علاوه بر معرفی كتاب، سخنان مفاخر ادبی درخصوص آثار شاخص ادب فارسی را نیز بیان می‌كند.
در بخش «تماشاخانه» چهارشنبه 27 فروردین ماه قسمت پایانی نمایش« درس» اثر «اوژن یونسكو» با بازیگری بهاره دهكردی ،آیه كیانپور و صادق ملكی براساس ترجمه ای از سحر داوری پخش می شود و همچنین در بخش «آیینه خانه» این مجله رادیویی گشتی در«عمارت نصیرالدوله» می زنیم.
نصیر الدوله را هجدهمین وزیر فرهنگ ایران می‌دانند خانه او در همسایگی بخش‌های باقی مانده از خانه مدرس قرار گرفته و جزو معدود خانه‌های شخصی دارای حمام است كه تا 30 سال پیش ده‌ها خانوار در آن ساكن بودند.
خانه ای كه از وی به جا مانده در انتهای كوچه مدرس در محله امام زاده یحیی است،شاید بتوان از عمارت نصیرالدوله به منزله یكی از خانه‌های كامل و زیبای دوره قاجار در تهران یاد كرد. این بنا كه تمام عناصر معماری و تزیینی قاجاری را دارد، در سال 1272 احداث شده و با توجه به تنها كتیبه چوبی باقی مانده كه همین تاریخ روی آن حك شده، این بنا متعلق به اوایل دوران ناصرالدین شاه قاجار است و روی نقشه حصار صفوی با عنوان باغ وزیر مختار فرانسه مشخص شده است.
گفتنی است علاقه مندان به شعر شعرای معاصر نیز می‌توانند در بخش«حرف های ناتمام» شعرخوانی شاعران نامدار را بشنود كه امشب در این برنامه شعرخوانی «محمدعلی بهمنی » شاعر و غزل سرای كشورمان پخش می شود.
برنامه «بهار را ورق بزن» بخشی با عنوان «صدای ساز و سرود» دارد كه با معرفی موسیقیدانان یكی از آثار آنها را پخش می كند و امشب «فرهاد فخرالدینی» موسیقی‌دان، آهنگساز و رهبر اركستر اهل ایران است. او به مدت 11 سال رهبر اركستر ملی ایران بود و هم‌اكنون یكی از اعضای شورای عالی خانه موسیقی ایران است معرفی می شود.
«كهن های همیشه نو» بخش دیگری از این برنامه است كه امشب به پخش اثری از زنده یاد مرتضی احمدی بازیگر سینما و تلویزیون، و صداپیشه اختصاص دارد.
برنامه «بهار را ورق بزن» ساعت 20 تا 22 هرشب به تهیه كنندگی زهرا نصراللهی روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز و موج ای ام ردیف585 كیلوهرتز پخش می‌شود.

دسترسی سریع
بهار را ورق بزن