نام‌ آوران فرهنگ پنج شنبه از ساعت 18:00 به مدت یك ساعت

رادیو فرهنگ

نام آوران فرهنگ

مهدی آذر سینا نوازنده کمانچه میهمان برنامه نام آوران ایران زمین

گفتگو با مهدی آذرسینا، آهنگساز و کمانچه نواز و ردیف دان را پنج شنبه 15 فروردین از برنامه نام آوران ایران زمین بشنوید.

1398/01/15
|
13:34

«نام آوران ایران زمین» برنامه ای است که روزهای پنجشنبه ساعت ساعت 19 و30 به مدت 60 دقیقه از رادیو فرهنگ پخش می شود و به گفتگو با اهالی فرهنگ و اندیشه و هنر ایران زمین می پردازد.

برنامه این هفته نام آوران ایران زمین با مهدی آذرسینا، آهنگساز و کمانچه نواز و ردیف دان درباره زندگی و آثار این هنرمند گفتگو می کند.

وی موسیقی ردیف دستگاهی را در محضر داریوش صفوت و نورعلی برومند فراگرفت. نوازندگی کمانچه را نزد بهاری در دانشگاه آغاز کرد. از چهار رشته تخصصی موسیقی ،رشته آموزش موسیقی را برگزید و متد ارف را به طور عملی نزد دکتر سعیدخدیری آموخت.
وی توانسته ضمن ارائه ردیفی موسیقی بر اساس ساز کمانچه، متد آموزشی ارف با ابتناء به دستگاه‌های ایرانی را به هم به صورت کتابی دو جلدی انتشار دهد.
آذر سینا در کارهای خلاقه هم دستی چیره داشته و از معدود آهنگسازان ایرانی است که در زمینه موسیقی چند صدایی در موسیقی سنتی ایران تلاش‌هایی صورت داده است و همچنین در زمینه تلفیق شعر نو با موسیقی ایرانی تلاش‌هایی صورت داده است که از جمله‌آنها کنسرت مشترکش با شهرام ناظری است که در سال‌های ابتدایی دهه هفتاد به صحنه رفت.

«نام آوران ایران زمین» در گروه تاریخ و اندیشه به تهیه کنندگی رکسانا حمیدی و اجرای علی عظیمی نژادان تولید و پخش می شود. رادیو فرهنگ را روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز بشنوید.

دسترسی سریع
نام آوران فرهنگ