سیم و زر دوشنبه از ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه

قفسی در « سیم وزر»رادیو فرهنگ بررسی می شود

برنامه «سیم و زر» رادیو فرهنگ امروز دوشنبه 14 اسفند در گفت‌وگو با نویسنده كتاب « قفسی» این اثر را معرفی و بررسی می كند.

1402/12/14
|
07:52

در برنامه این هفته «سیم و زر» رادیو فرهنگ «امین خرمی» به عنوان كارشناس مجری برای معرفی و نقد و بررسی كتاب « قفسی» با « محمدباقر رضایی» نویسنده این ‌كتاب گفتگو می كند.
درباره پسر نوجوانی است كه مجبور شده به خاطر مرگ پدرش و فقری كه به آن دچارند، درس را رها كند و به دستور مادرش شغل پدر را ادامه دهد.

پدر او تا لحظه مرگش هر روز از بیابان‌های جاده ورامین گنجشگ می‌گرفت، در قفس می‌انداخت، آن‌ها را به خیابان امامزاده عبدالله می‌برد و دلِ مردم را می‌سوزاند تا مجبور شوند با پرداخت مبلغی، باعثِ آزادی یكی از پرنده‌ها شوند.

پسر نوجوان ابتدا راضی به ادامه دادنِ شغل پدر نمی‌شود، اما سرانجام وقتی از پیدا كردنِ كار دیگر ناامید شد، تن به همان كار می‌دهد و در این كار، با پشتِ پرده‌های عجیب و غریبِ مشاغل مختلف و روابط مردم در زندگی و جامعه آشنا می‌شود.
رمان «قفسی» روی هم رفته در رده آثاری كه به آسیب‌شناسیِ مهاجرت از روستا به شهر و ماجراهای كودكانِ كار و پدیده كودك همسری می‌پردازند، قرار می‌گیرد.

محمدباقر رضایی تا به حال 16 كتاب شامل مجموعه داستان، نقد ادبی و پژوهش رسانه‌ای منتشر كرده و برخی آثار او با نام مستعار «باقر رجبعلی» به چاپ رسیده است.
برنامه «سیم و زر» كه ویژه نقد كتاب است، با تهیه‌كنندگی فریده گودرزی و گویندگی فاطمه اسحاق تبار و‌اجرای كارشناسی امین خرمی دوشنبه‌ها ساعت 12 و30 دقیقه روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سیم و زر