سیم و زر دوشنبه از ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه

نقد و بررسی كتاب فلسفه داستانِ داستان در رادیو فرهنگ

برنامه «سیم و زر» رادیو فرهنگ امروز دوشنبه 9 بهمن به گفت‌وگو با نویسنده كتاب«فلسفه داستانِ داستان» اختصاص دارد. این برنامه از ساعت 12 و 30 دقیقه پخش می‌شود.

1402/11/09
|
07:58

در برنامه این هفته «سیم و زر» رادیو فرهنگ «امین خرمی» به عنوان كارشناس مجری برای معرفی و نقد و بررسی كتاب « فلسفه داستانِ داستان» با « احمد شاكری» نویسنده این ‌كتاب گفتگو می كند.
«فلسفۀ داستانِ داستان» اولین دفتر از مجموعه دفاتری است كه در حوزه فلسفه روایت توسط «احمد شاكری» نوشته شده است.
این اثر در طول سه سال و در 816 صفحه تالیف شده، نگاهی ماهیت شناسانه به جنبه «داستان» ادبیات داستانی دارد. جنبه‌ای كه مهمترین و ماناترین جوانب روایت در طول تاریخ بوده است.

این پژوهش مبنایی كه در نوع خود نخستین كتاب تالیفی در این موضوع است، با معرفی روش شناسی تجزیه داستان (تقصیر) منطق كاهنده‌ای را كه به یافت جوانب روایت و اركان اصلی آن منتهی می‌شود ارائه می‌دهد. سپس، با تمركز بر كلید واژه‌های موضوعی چون: “نقل”، “واقعه”، “ترتیب”، “زمان” و “حركت” نظام ابداعی را در تقسیم بندی شخصیت به عنوان یكی از اركان مهم جنبه داستان عرضه می‌كند.
«فلسفه داستان داستان»، با التزام به لوازم بحث از حوزه فلسفه مضاف، در فصول مختلف خود، تقسیمات نوینی از بحث در حوزه «زمان» و «حركت» در «داستان» ارائه می‌كند. و تلاش دارد، بخشی از نیازهای جامعه مخاطب خود، دانشجویان، اساتید زبان و ادبیات فارسی و علاقمندان بحثهای «فلسفه ادبیات» را تامین كند
برنامه «سیم و زر» كه ویژه نقد كتاب است، با تهیه‌كنندگی فریده گودرزی و گویندگی فاطمه اسحاق تبار و‌اجرای كارشناسی امین خرمی دوشنبه‌ها ساعت 12 و30 دقیقه روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سیم و زر