سیم و زر دوشنبه از ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه

نقد و بررسی كتاب « لوطی انقلابی»در سیم‌ و زر» رادیو فرهنگ

برنامه «سیم و زر» رادیو فرهنگ امروز دوشنبه 11 دی به گفت‌وگو با «محمدجعفر بگلو» نویسنده كتاب« لوطی انقلابی» زندگی طیب حاج رضایی اختصاص دارد. این برنامه از ساعت 12 و 30 دقیقه پخش می‌شود.

1402/10/11
|
08:02

در برنامه این هفته «سیم و زر» رادیو فرهنگ «امین خرمی» به عنوان كارشناس مجری برای معرفی و نقد و بررسی كتاب «لوطی انقلابی» ،زندگی و زمانه ی شهید طیب حاج رضایی
به قلم محمد جعفر بگلو با نویسنده این ‌كتاب گفتگو می كند.
كتاب «لوطی انقلابی» با هدف بررسی زندگی سیاسی و اجتماعی طیب حاج‌رضایی از سوی انتشارات سوره مهر روانه بازار نشر شده و مشتمل بر چهار بخش است؛ بخش اول با عنوان «یكه‌بزن جنوب تهران» دوران كودكی و جوانی طیب را بررسی می‌كند. حضور او در نزاع‌های خیابانی، و سپس زندان و تبعید، بخشی از حیات طیب را در این دوره شامل می‌شود. باج‌گیری در میدان امین‌السلطان معمول‌ترین اقدام او طی این دوره است.
فصل دوم زمینه‌ها و نحوه نقش‌آفرینی طیب حاج‌رضایی در كودتای 28 مرداد 1332 را روایت می‌كند. نقش او در كودتا تا حدی بود كه پس از بازگشت شاه به كشور، طیب به عنوان «تاجبخش» امتیازاتی به عنوان هدیه از دربار گرفت.
فصل سوم نقطه اوج زندگانی طیب را بررسی می‌كند؛ در این فصل رویارویی او با رژیم پهلوی به تصویر كشیده می‌شود. مهم‌ترین سوال این فصل آن است كه چه شرایطی موجب شد طیب حاج‌رضایی در برابر سلطنت پهلوی صف‌آرایی كند؟ نویسنده در این فصل توضیحات مكفی درباره این تغییر مسیر ارائه داده است. فصل چهارم و پایانی نیز نقش‌آفرینی طیب در قیام 15 خرداد 1342 را بررسی می‌كند.
اسناد تازه‌منتشر شده، آخرین دست‌نوشته شهید طیب حاج‌رضایی و ناگفته‌هایی از زندگی سیاسی و اجتماعی این لوطی معروف، از مهم‌ترین بخش‌های این كتاب است.
برنامه «سیم و زر» كه ویژه نقد كتاب است، با تهیه‌كنندگی فریده گودرزی و گویندگی فاطمه اسحاق تبار و‌اجرای كارشناسی امین خرمی دوشنبه‌ها ساعت 12 و30 دقیقه روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سیم و زر