سیم و زر دوشنبه از ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه

نقد و بررسی كتاب «راض بابا» داستان شهیده 16 ساله در سیم‌ و زر» رادیو فرهنگ

برنامه «سیم و زر» رادیو فرهنگ امروز دوشنبه 22 آبان به گفت‌وگو با«طاهره كوهكن» نویسنده كتاب« راض بابا»اختصاص دارد. این برنامه از ساعت 12:30 پخش می‌شود.

1402/08/22
|
08:28

در برنامه این هفته «سیم و زر» رادیو فرهنگ «امین خرمی» به عنوان كارشناس مجری برای معرفی و نقد و بررسی كتاب راض بابا به قلم خانم طاهره كوهكن با نویسنده این ‌كتاب گفتگو می كند.
اكتاب «راضِ بابا»، روایت زندگی دختری نوجوان است؛ دختری كه تمام تلاشش را به‌كار می‏بندد تا در زندگی اول باشد. در شانزدهمین بهار عمرش حادثه‌ای رخ می‌دهد و او را در رسیدن به خواسته‌اش كمك می‌كند. انفجاری كه در سال 1387 در حسینیه سیدالشهدای شیراز رخ داد، نقطه اوج زندگی او را رقم زد.

شهیده راضیه كشاورز، 11 شهریور 1371 در ظهر گرم تابستانی، همزمان با نوای ملكوتی اذان ظهر در مرودشت شیراز به دنیا آمد. والدینش به خاطر ارادتی كه به خانم فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) داشتند نام راضیه را برایش برگزیدند. روزها یكی پس از دیگری سپری می‌شدند. راضیه بزرگتر می‌شد و با وجودش شور و نشاط مضاعفی به خانه می‌بخشید. از همان كودكی روحیه‌ای شاداب و پرشور و نشاط داشت و لطافت و مهربانی‌اش به وضوح در برخورد با اطرافیان آشكار بود. راضیه تا قبل از بهار 16 سالگیش موقعیت های چشمگیری را در زمینه ورزش كاراته، مسابقات قرآن و درس و تحصیل كسب كرد.

بعد از انفجار در حسینه سیدالشهداء (ع) شیراز، 18 روز در كما به نیت مادرمون بود، اونهم دقیقا با سینه‌ای خورد شده و پهلویی پاره شده و 18 روز خس خس نفس‌های دردناك و ...

سرانجام در سن 16 سالگی در فروردین‌ماه سال 1387 بعد از آنكه از زیارت بارگاه امام رئوف به شهرش بازگشت، آرزویش برآورده شد و بر اثر انفجار بمب در حسینیه كانون فرهنگی رهپویان وصال شیراز توسط عوامل تروریستی وابسته به غرب، بعد از تحمل 18 روز درد و رنج ناشی از جراحت به جمع شهیدان سرفراز و سربلند كه ره صد ساله را یك شبه پیمودند پیوست.

برنامه «سیم و زر» كه ویژه نقد كتاب است، با تهیه‌كنندگی فریده گودرزی و اجرای فاطمه اسحاق تبار و‌اجرای كارشناسی امین خرمی دوشنبه‌ها ساعت 12:30 روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سیم و زر