سیم و زر دوشنبه از ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه

بررسی كتاب اخبار و اسناد ابوالحسن صبا در مطبوعات و آرشیو اسناد ملی در « سیم‌ و زر» رادیو فرهنگ/خواندن ناخوانده‌های استاد فقید موسیقی در یك كتاب پژوهشی

تازه‌ترین برنامه «سیم و زر» رادیو فرهنگ به گفت‌وگو با«مهدی نورمحمدی» نویسنده كتاب اخبار و اسناد ابوالحسن صبا در مطبوعات و آرشیو اسناد ملی اختصاص دارد. این برنامه از ساعت 12:30 دوشنبه یكم آبان ماه پخش می‌شود.

1402/08/01
|
07:39

در برنامه این هفته «سیم و زر» رادیو فرهنگ «امین خرمی» به عنوان كارشناس مجری برای معرفی و نقد و بررسی كتاب اخبار و اسناد ابوالحسن صبا در مطبوعات و آرشیو اسناد ملی نویسنده این ‌كتاب گفتگو می كند.
«اخبار و اسناد ابوالحسن صبا در مطبوعات و آرشیو اسناد ملی» عنوان یكی از تازه ترین كتاب های منتشر شده نشر ماهور است كه در قالب یك اثر پژوهشی به كوشش مهدی نورمحمدی در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.
در توضیح این كتاب آمده است:

«این كتاب حاوی 2 بخش است: در بخش اول كه حاصل بررسی و جستجوی گسترده در روزنامه‌ها و مجلات بعضا دشواریاب یا كمیاب است، هرگونه خبر مرتبط با ابوالحسن صبا، اعم از اعلان و گزارش كنسرت‌ها، فعالیت‌های هنری، زندگی و آثار، خاطرات و مسائل مربوط به درگذشت، خاكسپاری و مجالس یادبود و نیز نوشته‌های پژوهشگران درباره وی گردآوری شده است.

ازجمله نكات این بخش، گردآوری نوشته‌ها و مقالات صبا درباره «سنتور»، «پنج‌ضربی و هفت‌ضربی» و «نواختن رنگ» است كه دربردارنده نكات سودمندی برای علاقه‌مندان خواهد بود.

بخش دوم كتاب نیز اختصاص به اسنادی دارد كه از آرشیو سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران استخراج و بازخوانی شده‌اند.
این كتاب ،در كنار آثار پیشین با ارائه اخبار، اسناد و نكات نویافته و منتشر نشده، موجب شناخت بیشتر ابوالحسن صبا می‌شود و دریچه جدیدی به روی محققان و علاقه‌مندان این موسیقیدان بزرگ می‌گشاید.
مرحوم ابوالحسن صبا آهنگساز، مدرس و نوازنده پیشگام موسیقی ایرانی بود كه در طولِ چهل سال فعالیت حرفه‌ای‌اش به آهنگسازی، طراحی شیوه‌های نوین نوازندگی، گردآوری ردیف، تألیف كتاب‌های آموزشی و تربیت شاگردانی سرشناس پرداخت و از این رو هنرمندی تأثیرگذار در رشد جریان‌های موسیقی در ایران شناخته می‌شود.

وی با اصول علمی موسیقی كلاسیك آشنایی كامل داشت و در عین حال بر گسترش و پیشرفت موسیقی ایرانی و موسیقی محلی ایران تمركز می كرد. از وی به‌خاطر نوآوری‌ها و تحولاتی كه در موسیقی ایران پدید آورد، با عنوانِ «نیمای موسیقی ایرانی» یاد می‌شود و مدتی كه در این عرصه حضور داشته‌است را «دوران طلایی موسیقی» نام نهاده‌اند.
برنامه «سیم و زر» كه ویژه نقد كتاب است، با تهیه‌كنندگی فریده گودرزی و اجرای فاطمه اسحاق تبار و‌اجرای كارشناسی امین خرمی دوشنبه‌ها ساعت 12:30 روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سیم و زر