سیم و زر دوشنبه از ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه

نقد و بررسی كتاب "الی..."سفرنامه شامات و حدود سرزمینهای اشغالی در « سیم‌ و زر» رادیو فرهنگ

تازه‌ترین برنامه «سیم و زر» رادیو فرهنگ به گفت‌وگو با«فائضه غفار حدادی» نویسنده كتاب « "الی..."سفرنامه شامات و حدود سرزمینهای اشغالی)»اختصاص دارد. این برنامه از ساعت 12:30 دوشنبه 3 مهرماه پخش می‌شود.

1402/07/03
|
09:20

در برنامه این هفته «سیم و زر» رادیو فرهنگ «امین خرمی» به عنوان كارشناس مجری برای معرفی و نقد و بررسی كتاب «الی... » با نویسنده این ‌كتاب گفتگو می كند.
سال های سال است كه سرزمین های مسجد الاقصی به دست انسان هایی افتاده است كه می توان گفت هیچ بویی از انسانیت نبرده اند. كسانی كه خویی از انسان بودن ندارند.
كتاب الی... به قلم فائضه غفار حدادی سفرنامه شامات و حدود سرزمین های اشغالی است كه توسط انتشارات شهید كاظمی به چاپ رسیده است.
این سفر به منظور آشنایی بیشتر با یك خانواده فلسطینی صورت گرفته است. در این سفر، مكان‌های مختلف لبنان از دریچه چشم میزبان فلسطینی نشان داده می‌شود و همین مسئله باعث شده تا سرتاسر سفرنامه بوی فلسطین بدهد!

آن‌ها ابتدا از بیروت در امتداد مدیترانه، به صیدا می‌روند و از میان جنگل و دشت‌های سرسبز به جنوب لبنان و مرزش با سرزمین‌های اشغالی سفر می‌كنند و در پاركی به اسم ایران درباره وطنشان گفت‌وگو می‌كنند. در آسمان ملیتا غذا می‌خورند و وارد اردوگاه صبرا و شتیلا می‌شوند و جان سالم به در می‌برند.
در طول این سفر یك هفته‌ای آن‌ها یك نگاه كلی از گذشته و حال سرزمین شامات به دست می‌آورند، از داشته‌ها و نداشته‌هایشان مطلع می‌شوند و ناخودآگاه همه را با ایران مقایسه می‌كنند. فارسی بلد بودن چندنفر از خانواده میزبان و سابقه زیست آن‌ها همزمان در لبنان، ایران و فلسطین، از جمله نكات مهم و مثبتی هستند كه سبب می‌شود این سفر كوتاه با شنیدن و لمس تجربه‌های ارزشمند آن‌ها غنی‌تر شود.
برنامه «سیم و زر» كه ویژه نقد كتاب است، با تهیه‌كنندگی فریده گودرزی و اجرای فاطمه اسحاق تبار و‌اجرای كارشناسی امین خرمی دوشنبه‌ها ساعت 12:30 روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سیم و زر