سیم و زر دوشنبه از ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه

نقد و بررسی كتاب درنگی بر شكوفایی تمدن اسلامی در اندلس در « سیم‌ و زر» رادیو فرهنگ

تازه‌ترین برنامه «سیم و زر» رادیو فرهنگ به گفت‌وگو با«محمدجواد گودینی» نویسنده كتاب « درنگی بر شكوفایی تمدن اسلامی در اندلس»اختصاص دارد. این برنامه از ساعت 12:30 دوشنبه 27 شهریور پخش می‌شود.

1402/06/27
|
07:32

در برنامه این هفته «سیم و زر» رادیو فرهنگ «امین خرمی» به عنوان كارشناس مجری برای معرفی و نقد و بررسی كتاب درنگی بر شكوفایی تمدن اسلامی در اندلس با نویسنده این ‌كتاب گفتگو می كند.
آندلس شبه‌جزیره‌ای در كنار اروپا، با موقعیت سیاسی و جغرافیایی مهمی بود كه از سه طرف به دریای آزاد ختم می‌شد و از طرف شمال نیز با فرانسة كنونی هم‌مرز بود و به این دلیل دروازة اروپا محسوب می‌شد كه تسخیر و سلطه بر آن كمك شایانی به پیشرفت در اروپا كرد. راز این كه مسلمانان با موفقیت توانستند پا به اروپا بگذارند این بود كه رودویك، زمامدار اسپانیا، در زمان حملة طارق، نیروی دریایی مجهزی نداشت و پس از آنكه طارق در خشكی اردو زد، دیگر نتوانست او را به عقب براند. در این كتاب كه معرفی می شود ، از فتح اندلس به دست مسلمانان و علت‌های فرهنگی و اجتماعی سقوط اندلس و شكوفایی تمدن اسلامی در آنجا سخن رفته است.
مختصری از تاریخ اسپانیا، اندیشة فتح اندلس، تنگی جبل‌الطارق: دروازة مسلمانان، دورة تاریخی اسپانیای اسلامی، بررسی علل سقوط آندلس و شكوفایی علمی، فرهنگی و اجتماعی آن، مشاهیر آندلس، وضع كنونی آن و اسپانیا و...از جمله موضوعاتی است كه در این كتاب به ان اشاره شده است.
برنامه «سیم و زر» كه ویژه نقد كتاب است، با تهیه‌كنندگی فریده گودرزی و اجرای فاطمه اسحاق تبار و‌اجرای كارشناسی امین خرمی دوشنبه‌ها ساعت 12:30 روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سیم و زر