سیم و زر دوشنبه از ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه

كتاب «عروس» در رادیو فرهنگ بررسی می شود

تازه‌ترین برنامه «سیم و زر» رادیو فرهنگ به گفت‌وگو با«علیرضا شفیعی نسب» مترجم نمایشنامه « عروس»اختصاص دارد. این برنامه از ساعت 12:30 دوشنبه 30 مرداد پخش می‌شود.

1402/05/30
|
09:28

در برنامه این هفته «سیم و زر» رادیو فرهنگ « شهاب دارابیان» به عنوان كارشناس مجری برای معرفی نمایشنامه عروس به قلم دی.اچ.لارنس با «علیرضا شفیعی نسب» مترجم این‌كتاب گفتگو می كند.
كتاب «عروس: نمایشنامه‌ای در چهار پرده»، نوشته‌ی «دی. اچ. لارنس» نقطه‌ی عطف درام كارگری انگلیسی‌ و ژانر «ظرف‌شویی آشپزخانه» است كه رویدادی تاریخی(اعتصاب ملی زغال‌سنگ 1912) را در بستری فراتاریخی قرار داده و به ساختارهای مسلط و استوار بر باورها و ایدئولژی‌های پیشینی و از پیش پذیرفته‌شده‌ی یك اجتماع خشمگین و سرخورده، حمله می‌كند. موضوعیت اعتصاب ملی زغال‌سنگ در 1912 یعنی ارزش كار و اهمیت حداقل دستمزد، به‌درستی در لایه‌های نمایشنامه‌ی عروس لارنس تنیده شده است.
دیوید هربرت لارنس معروف به دی اچ لارنس، زاده ی 11 سپتامبر 1885 و درگذشته ی 2 مارس 1930، نویسنده، شاعر، نقاش، مقاله نویس بریتانیایی و یكی از معتبرترین چهره های ادبیات زبان انگلیسی بود.لارنس در خانواده فقیری در شهر ایستوود ناتینگهام شایر در سال 1885 میلادی دیده به جهان گشود. وی پس از مدتی آموزگاری در سال 1911، نخستین داستان خود را به نام طاووس سفید نوشت. پس از آن، او در سال 1919 به اروپا و استرالیا و آمریكا سفر كرد و در این مدت داستان های بسیاری منتشر كرد .
می توان نمایشنامه عروس این نویسنده را درامی فرویدی و كلاسیك دربارۀ دوراهی عشق به مادر و همسر دانست: مینی گسكویین با لوتر منزوی ازدواج كرده است. او این سوال را مطرح می كند: «اگه مردها كاملا مال مادرشون باشن، پس زن ها چه طوری شوهر كنن؟» با بازبینی دوبارۀ این نمایشنامه می توان به شدت همدلی لارنس با هر یك از شخصیت ها پی برد. او مانند هر نمایشنامه نویس قهار دیگری، زاویه دید تمام شخصیت ها را می بیند. مینی خشمگین است چون احساس می كند از زندگی عاطفی و كاری شوهر معدنچی اش كنار گذاشته شده است. لوتر هم از وابستگی مالی اش به همسر خود آزرده است؛ چراكه مینی مبلغی را برای خود پس انداز كرده است. از طرفی، مادر لوتر هم تمام مردان را منبع زجر در همۀ عمر می داند؛ چه در مقام شوهر و چه در نقش پسر. لارنس این موقعیت را با بی طرفی كامل می كاود و جالب آن است كه آن را با بستر تاریخی اعتصاب همراه می كند؛ بستری كه در آن، كارفرمایان با استفاده از كارگران اعتصاب شكن و نیروهای نظامی سعی داشتند معدن ها را سرپا نگه دارند.
برنامه «سیم و زر» كه ویژه نقد كتاب است، با تهیه‌كنندگی فریده گودرزی و اجرای فاطمه اسحاق تبار و‌اجرای كارشناسی شهاب دارابیان دوشنبه‌ها ساعت 12:30 روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سیم و زر