سیم و زر دوشنبه از ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه

كتاب «بیروط» در رادیو فرهنگ بررسی می شود

تازه‌ترین برنامه «سیم و زر» رادیو فرهنگ به گفت‌وگو با«ابراهیم اكبری دیزگاه» نویسنده ، كتاب «بیروط» اختصاص دارد. این برنامه از ساعت 12:30 دوشنبه 23 مرداد پخش می‌شود.

1402/05/23
|
10:42

در برنامه این هفته «سیم و زر» رادیو فرهنگ « امین خرمی» به عنوان كارشناس مجری برای معرفی كتاب «بیروط»، كه، حاوی چند داستان و روایت از یك مستندساز است كه از آلمان به بیروت می‌رود با ابراهیم اكبری دیزگاه نویسنده این‌كتاب گفتگو می كند.
در این رمان درباره مفاهیمی چون پدر، كشور، شهر، زن، بازگشت، شیطان، ارتجاع، عشق، ساختن، فرار، مهاجرت، داعش خیال‌ورزی شده،رمان «بیروط»؛ داستانِ طلبه‌ جوان و سرگشته‌ای است كه به‌ دلیل نگرفتن «نشانه» از جانب خدا دچار شك و خشم شده است. معبر، خواب این جوان را اینگونه نعبیر می‌كند كه پدرش را خواهد كشت؛ بنابراین توصیه می‌كند هر چه سریع‌تر از ایران خارج شود تا دستش آلوده نشود به خون پدر. او برای تامین هزینه‌ مهاجرتش به آلمان، مجبور است با یك گروهی همكاری كند كه درباره امام موسی فیلم می‌سازند. با گروه فیلمساز به لبنانِ ناآرام سفر می‌كند، در آنجا ضمن آشنایی با امام موسی صدر ناخواسته اسیر یك گروه تكفیری می‌شود.

آشنایی با امام موسی صدر و اسارت، نگاه او را به زندگی، انسان، پدر، خانواده و كشور تغییر می‌دهد؛ به همین دلیل قید مهاجرت را می‌زند و باز می‌گردد به ایران تا روابط به هم ریخته را ترمیم كند. در این رمان، شهرِ بیروت با تكیه بر خاطره امام موسی صدر در گذشته و حضورِ عناصرِ داعشی و تكفیری در منطقه روایت می‌شود.
برنامه «سیم و زر» كه ویژه نقد كتاب است، با تهیه‌كنندگی فریده گودرزی و اجرای فاطمه اسحاق تبار و‌اجرای كارشناسی بهرام پروین گنابادی دوشنبه‌ها ساعت 12:30 روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سیم و زر