سیم و زر دوشنبه از ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه

كتاب «شعر سپید» در رادیو فرهنگ بررسی می شود

تازه‌ترین برنامه «سیم و زر» رادیو فرهنگ به گفت‌وگو با دكتر «مهدی علیایی مقدم » برای بررسی كتاب «شعر سپید» اختصاص دارد. این برنامه از ساعت 12:30 دوشنبه 16 مرداد پخش می‌شود.

1402/05/16
|
08:36

در برنامه این هفته «سیم و زر» رادیو فرهنگ « بهرام پروین گنابادی» به عنوان كارشناس مجری برای معرفی كتاب «شعر سپید»، پژوهشی تطبیقی در باب قالبی بی قافیه به قلم مهدی علیایی مقدم با این نوبسنده گفتگو می كند.
قالبی كه در بیشتر زبان های دنیا ««شعر سپید»» نامیده می شود، در ادبیات كلاسیك انگلیسی، به ویژه در نمایشنامه نویسی، پیشینه درخشان و مقام بلندی دارد و این قالب اغلب از طریق شعر و زبان انگلیسی به سایر زبان ها و فرهنگ ها راه یافته است. مدار بحث در این كتاب همین قالب است. درباره این قالب در نوشته های نقد ادبی فارسی جسته جسته مطالبی هست و اغلب در بحث از شعر سپید شاملو اشاره ای به آن می شود و به اجمال از تفاوت فاحش شعر سپید فارسی با آن سخن می رود. اما پرسش اینجاست كه این قالب موزون بی قافیه شعر انگلیسی چرا در شعر فارسی بر قالبی منثور اطلاق شد؟ اسباب و علل منثور انگاشتن چنین قالبی چه بوده است؟ و آیا در ادبیات فارسی می توان شعر سپیدی با دلالت اصیل آن یافت؟
برنامه «سیم و زر» كه ویژه نقد كتاب است، با تهیه‌كنندگی فریده گودرزی و اجرای فاطمه اسحاق تبار و‌اجرای كارشناسی بهرام پروین گنابادی دوشنبه‌ها ساعت 12:30 روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سیم و زر