سیم و زر دوشنبه هر هفته از ساعت 12:00 به مدت 30 دقیقه

نقد و بررسی كتاب" زینب كبری سكان دار كشتی عاشورا"در سیم و زر رادیو فرهنگ

كتاب" زینب كبری سكان دار كشتی عاشورا" در برنامه « سیم ‌وزر» این هفته رادیو فرهنگ نقد و بررسی می‌شود.

1401/05/24
|
08:55

برنامه سیم و زر رادیو فرهنگ این هفته دوشنبه 24 مردادماه به بررسی كتاب" زینب كبری سكان دار كشتی عاشورا"به قلم حجت الاسلام والمسلمین احمد زمانی اختصاص دارد
امین خرمی كارشناس مجری این برنامه كتاب" زینب كبری سكان دار كشتی عاشورا"به قلم حجت الاسلام والمسلمین احمد زمانی كه در بوستان كتاب قم چاپ شده را معرفی می كند.
این اثر در 8 فصل تهیه و تنظیم شده است و نویسنده با تكیه بر منابع قابل اعتماد كوشیده سیره اخلاقی، اجتماعی و سیاسی آن اسوه مقاومت را در قالب اجتماعی در محورهای ولادت و چگونگی رشد زینب كبری(س)، در بیت نبوی و علوی و فاطمی، ازدواج شایسته با عبدالله بن جعفر طیار، انجام وظایف الهی عبادی و اخلاقی و انسانی در حكومت علوی، و... رابررسی كند.

«زینب كبری الگوی جامع و بی نظیر» عنوان فصل اول است كه در این فصل مباحثی همچون ولادت حضرت زینب كبری، عنایات پیامبر خدا صلی الله علیه و آله به زینب (س) و نام‌ها و نشانه‌های عقیله بنی‌هاشم ذكر شده است. دومین فصل تحت عنوان «تربیت، امتیازات و تلاش‌های عقیله بنی هاشم» تألیف شده كه از جمله مباحث این فصل می‌توان به تأثیر رفتاری و تربیتی چهره‌های آیه تطهیر بر حضرت زینب، ازدواج و شروع زندگی عقیله بنی‌هاشم، تشكیل حكومت علوی بعد از 25 سال انتظار پرداخت.
نویسنده در فصل سوم این كتاب، به همراهی زینب كبری با امام حسین علیه‌السلام از مدینه تا كربلا اشاره كرده است كه در این فصل به مدیریت بحران در روزهای سخت تاسوعا و عاشورا، خویشتن داری حضرت و توجه به مصیبت دیدگان، توجهات لحظه به لحظه زینب (س) و شهادت امام حسین در روز عاشورا، حفاظت آن بانو از امام زین العابدین، دفن اجساد مطهر شهدای كربلا می‌پردازد.
فصل بعد به انتقام امویان از حكومت الهی علوی در كوفه اشاره دارد، فصل پنجم این اثر با عنوان «دمشق مركز حكومت بنی امیه (جامع اموی)» تنظیم شده است، فصل ششم اختصاص به موضوع «كاروان اسرای اهل بیت و اربعین در كربلا»، «بازگشت كاروان اهل بیت به مدینه منوره» عنوان فصل هفتم كتاب و «رحلت جانگداز زینب كبری(س)» عنوان هشتمین و آخرین فصل از این اثر است.
برنامه «سیم و زر» با تهیه‌كنندگی فریده گودرزی و اجرای فاطمه اسحاق تبار دوشنبه‌ها ساعت 12:00 روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
سیم و زر