از ساعت به مدت

رادیو فرهنگ

بازتاب

بازتاب عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای در اجلاس دوشنبه پایتخت تاجیکستان در رادیو فرهنگ

برنامه "بازتاب" چهارشنبه 24 شهریورماه ؛ با موضوع بررسی مراحل عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای در اجلاس دوشنبه پایتخت تاجیکستان از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1400/06/24
|
12:12

عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای یک بازی برد – برد است، اضافه شدن ایران به آن سازمان هم برای تهران و هم برای کشورهای عضو یک مزیت بزرگ استراتژیک ایجاد می‌کند برهمین اساس ‌‌در برنامه «بازتاب»امروز عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای در اجلاس دوشنبه پایتخت تاجیکستان ، مراحل و بازتاب خبرهای آن بررسی می شود.
برخی رسانه‌ها در روزهای اخیر خبر از قطعیت تغییر وضعیت ایران در سامان همکاری‌های شانگهای داده‌اند. به نظر می‌رسد به‌زودی وضعیت ایران در این سازمان مؤثر منطقه‌ای از عضو ناظر به دائم تغییر خواهد کرد؛ هرچند قرار است در اجلاس پیشروی سران کشورهای عضو این سازمان در خصوص آغاز پذیرش ایران در سازمان همکاری شانگهای تصمیم‌گیری گردد، اما با عنایت به اینکه روند پذیرش در این سازمان یک مرحله‌ای نیست و رویه خاصی در اسناد آن پیش‌بینی‌شده است، ایران آمادگی کامل خود را برای آغاز روند مذاکره برای توافق بر سر اسنادی که بر اساس آن‌ها ایران به چارچوب قانونی و قراردادی سازمان همکاری شانگهای ملحق می‌شود، اعلام کند.
رئیس‌جمهور کشورمان در جریان این سفر می‌تواند با تصویرسازی از یک دیپلماسی متوازن و یکپارچه جامع، اعتمادسازی لازم را برای تکمیل عضویت دائم ایران در سال‌های پیشروی سیاست خارجی دولت سیزدهم را فراهم کند.
منابع آگاه اعلام کردند: ایران به عضویت سازمان همکاری شانگ‌های درخواهد آمد و مراحل عضویت این کشور در این سازمان در اجلاس آتی دوشنبه اعلام می‌شود.
نشست سالیانه شورای سران دولت‌های عضو سازمان همکاری شانگ‌های قرار است روز‌های 16 و 17 سپتامبر 2021 برابر با 25 و 26 شهریورماه سالجاری در پایتخت تاجیکستان برگزار شود.

سازمان همکاری‌های شانگ‌های (Shanghai Cooperation Organization - SCO) یک سازمان بین المللی بین دولتی است که همکاری در مسایل امنیتی آسیای مرکزی به ویژه مقابله با تروریسم، جدایی طلبی و بنیادگرایی از جمله اهداف اصلی این سازمان تعریف شده است سازمان همکاری شانگهای طی یکی دو دهه اخیر دارای هویت یکپارچه و ثابتی نبوده و در یک فرایند پویا تکامل یافته است. ازطرف دیگر، شرایط ایران و همین‌طور مناطق پیرامونی شانگهای نیز تغییرات قابل توجهی کرده است،جمهوری اسلامی ایران قریب به دو دهه است که تمایل به عضویت دائم در سازمان همکاری شانگهای دارد. با این حال بنا به دلایل گوناگون تاکنون چنین امری محقق نشده و از طرفی طی این بازه، این سازمان نیز یک روند تکاملی را در ساختار، اعضا و فرایندهای درونی خود تجربه کرده و اساساً متمایز از گذشته است که این‌روند در « بازتاب» امروز توضیح داده می شود
دکتر یزدانپناه هیات علمی دانشگاه ایران و‌ دکترشفیعی کارشناسانی هستند که با حضور در این برنامه درباره تاریخچه ، اهداف و سازوکار سازمان شانگهای برای پذیرش عضویت دائم و مزیت های این عضویت مطالبی را بیان می کنند.
« بازتاب» را به گویندگی ناصر صالحی ساعت 16:00 به مدت 30 دقیقه از رادیو فرهنگ روی موج 106مگاهرتز و 585کیلوهرتز بشنوید.

دسترسی سریع
بازتاب