كیمیای كلمات جمعه هرهفته از ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

كيمياي كلمات

بررسی كتاب « در آرزوی خوبی و زیبایی» در «كیمیای كلمات» رادیو فرهنگ

برنامه «كیمیای كلمات» جمعه 29 دی ماه با موضوع معرفی و بررسی كتاب « در آرزوی خوبی و زیبایی»؛ اثر دكتر غلامحسین یوسفی از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1400/11/29
|
11:55

دكتر بهرام پروین گنابادی (پژوهشگر، نویسنده و منتقد ادبی) كارشناس مجری برنامه در این قسمت از كیمیای كلمات، به نقد و بررسی كتاب « در آرزوی خوبی و زیبایی» نوشته دكتر غلامحسین یوسفی می‌پردازد.

كتاب «در آرزوی خوبی و زیبایی» گزیده‌ای از بوستان سعدی است كه توسط دكتر غلامحسین یوسفی تدوین شده است. پسندها و آرزوهای سعدی در بوستان بیش از دیگر آثار او جلوه‌گر است. به عبارت دیگر سعدی مدینه فاضله‌ای را كه می جسته، در بوستان تصویر كرده است. كتاب حاضر شامل گزیده‌ی اشعار بوستان سعدی بوده كه بسیار سلیس و روان آورده شده است. این كتاب در ده باب تهیه شده كه هر باب موضوعی مشخص دارد. به ترتیب عنوان این باب‌ها عبارتند از: عدل و تدبیر و رای، احسان، عشق و مستی و شور، تواضع، رضا، قناعت، عالم تربیت، شكر بر عافیت، توبه در راه صواب و آخرین باب در رابطه با مناجات و ختم كتاب است. بعد از باب‌ها فصل توضیحات بوده كه اطلاعات بیشتری راجع به ابیات اشاره شده دارد. در پایان فهرست مراجع آورده شده است.
برنامه كیمیای كلمات كاری از گروه كتاب رادیو فرهنگ است كه جمعه ها ساعت 13:30 به بررسی متون كهن ادب فارسی و پژوهش‌ها و كتاب‌هایی كه در زمینه این آثار نگاشته شده، اختصاص دارد. این برنامه به تهیه كنندگی «فریده گودرزی» برروی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
كیمیای كلمات