كیمیای كلمات جمعه هرهفته از ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

كيمياي كلمات

بررسی كتاب «شكوه قصیده» اثر زنده یاد عبدالمحمد آیتی در «كیمیای كلمات» رادیو فرهنگ

برنامه «كیمیای كلمات» جمعه 22 بهمن ماه با موضوع معرفی و بررسی كتاب «شكوه قصیده» اثر زنده یاد عبدالمحمد آیتی از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1400/11/20
|
15:06

دكتر بهرام پروین گنابادی (پژوهشگر، نویسنده و منتقد ادبی) كارشناس مجری برنامه در این قسمت از كیمیای كلمات، به نقد و بررسی كتاب «شكوه قصیده» اثر زنده یاد عبدالمحمد آیتی می‌پردازد.
این كتاب حاوی قصاید مشهور و برجسته زبان پارسی است. انوری، سوزنی سمرقندی، رشید الدین وطواط، جمال الدین و كمال الدین اصفهانی و ... از جمله كسانی اند كه كه قصاید فاخرشان در این كتاب ذكر گردیده. عبدالحمید آیتی از اعضای برجسته و دائم فرهنگستان زبان بود.
چاپ اول انتشارات علمی و فرهنگی  كه درمورد شاهكارهای ادبی فارسی دراین نمونه جمع شده به طرزی نو برای استفاده علاقمندان بویژه دبیران و دانشجویان نشر می یابد كوشش شده است كه متن ها هر چه درست تر نقل گردد و به حل دشواری ها گوناگون آن ها هر چه بیشتر كمك شود تا خواننده بتواند بی كمك استاد معانی و دقایق را در یابد نویسنده و ارزش كار او و همچنین كقام او در تاریخ ادب فارسی نیز معرفی شده است عرضه كنندگان در تحقیق و تالیف و تدریس سابقه و نام و نشان دارند و از وجهه و اعتبار برخوردارند. ناشر نیز به سهم خود می‌كوشد تا حاصل زحمات این محققان را از جهات فنی هماهنگ سازد.
گفتنی است؛ عبدالمحمد آیتی؛ پژوهشگر، نویسنده و مترجم معاصر در حوزه فلسفه، تاریخ و ادب فارسی و عربی بود. او برای ترجمه كتاب تاریخ ادبیات زبان عربی برگزیدهٔ دومین دورهٔ كتاب سال ایران شد.

برنامه كیمیای كلمات كاری از گروه كتاب رادیو فرهنگ است كه جمعه‌ها ساعت 13:30 به بررسی متون كهن ادب فارسی و پژوهش‌ها و كتاب‌هایی كه در زمینه این آثار نگاشته شده، اختصاص دارد. این برنامه به تهیه كنندگی «فریده گودرزی» برروی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
كیمیای كلمات