كیمیای كلمات جمعه هرهفته از ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

كيمياي كلمات

“راز رویین تنی اسفندیار" در «كیمیای كلمات» رادیو فرهنگ بررسی می شود

برنامه «كیمیای كلمات» جمعه یكم بهمن با موضوع معرفی و بررسی كتاب «راز رویین تنی اسفندیار »؛ اثر سجاد آیدنلو از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1400/11/01
|
11:01

دكتر بهرام پروین گنابادی (پژوهشگر، نویسنده و منتقد ادبی) كارشناس مجری برنامه در این قسمت از برنامه كیمیای كلمات، به نقد و بررسی كتاب «راز رویین تنی اسفندیار" نوشته سجاد آیدنلو كه پانزده روایت و اشاره قدیمی از منابع سده پنجم تا دوره قاجار و هشت فرضیه و نظر از معاصران درباره چگونگی رویین تن شدن اسفندیار در آن طرح و بررسی شده می پردازد .
در این روایت ها سرانجام این احتمال پیش كشیده شده است كه سبب رویین تنی اسفندیار در شاهنامه، داشتن و پوشیدن زره ویژه زخم ناپذیر است.
سجاد آیدنلو (متولد 1359 در ارومیه) پژوهشگر ادبیات فارسی و دانشیار دانشگاه پیام نور ارومیه است. از او حدود چهارده كتاب و نزدیك دویست مقاله در حوزه شاهنامه‌شناسی منتشر شده‌است. آیدنلو به گواهی استادان و متخصصان فن جوان‌ترین شاهنامه‌شناس شاخص حال حاضر در دنیاست كه اعتبار و تازگی نوشته‌های او به تأیید بسیاری از بزرگان ادب فارسی رسیده‌است.
برنامه كیمیای كلمات كاری از گروه كتاب رادیو فرهنگ است كه جمعه ها ساعت 13:30 به بررسی متون كهن ادب فارسی و پژوهش‌ها و كتاب‌هایی كه در زمینه این آثار نگاشته شده، اختصاص دارد. این برنامه به تهیه كنندگی «فریده گودرزی» برروی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
كیمیای كلمات