كیمیای كلمات جمعه هرهفته از ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

كيمياي كلمات

بررسی كتاب «حدیث خوش سعدی» در «كیمیای كلمات» رادیو فرهنگ

برنامه «كیمیای كلمات» جمعه 24 دی ماه با موضوع معرفی و بررسی كتاب «حدیث خوش سعدی »؛ اثر زنده‌یاد دكتر غلامحسین زرین كوب از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1400/10/24
|
10:21

دكتر بهرام پروین گنابادی (پژوهشگر، نویسنده و منتقد ادبی) كارشناس مجری برنامه در این قسمت از كیمیای كلمات، به نقد و بررسی كتاب «حدیث خوش سعدی» نوشته زنده یاد دكتر غلامحسین زرین كوب می‌پردازد.
"حدیث خوش سعدی" اثری است از زنده‌یاد "دكتر عبدالحسین زرین‌كوب " كه با تعدادی دیگر از مقالات پیشین وی به طبع رسیده است .بدین ترتیب، هشتاد صفحه نخست این كتاب، متضمن مطالبی جدید از اوست كه با سیری در تاریخ عصر سعدی و روزگار مغول آغاز می‌شود ;به ویژه خلق و خوی اتابك ابوبكر حاكم وقت فارس و طرز زندگی مردم شیراز گفته می‌آید .در پی آن، تصویری از ایام كودكی و جوانی سعدی به دست داده شده چگونگی تحصیل او در بغداد و چند و چون سفرهایش بازگو می‌گردد .و سرانجام بازگشت سعدی به شیراز و ماحصل تجارب و آموخته‌های او در قالب آثاری چون بوستان و گلستان توصیف می‌شود .مباحث بعدی كتاب، از دیگر آثار او كه به نوعی به سعدی مربوط می‌شده جمع‌آوری شده است .
همانطور كه خانم آریان، همسر جناب زرین كوب در مقدمه اشاره می كنند : آن چه شما امروز به نام حدیث خوش سعدی در دست دارید یادداشت های پراكنده ای است كه از محتوای ده ها كارتن انباشته از یادداشت های گوناگون درباره موضوع های مختلف جمع آوری شده…به نظم درآمده و با بررسی دقیق دوباره به شكل این كتاب تقدیم خوانندگان گرامی می گردد.
برنامه كیمیای كلمات كاری از گروه كتاب رادیو فرهنگ است كه جمعه ها ساعت 13:30 به بررسی متون كهن ادب فارسی و پژوهش‌ها و كتاب‌هایی كه در زمینه این آثار نگاشته شده، اختصاص دارد. این برنامه به تهیه كنندگی «فریده گودرزی» برروی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
كیمیای كلمات