كیمیای كلمات جمعه هرهفته از ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

كيمياي كلمات

بخش دوم و پایانی معرفی كتاب «شعب الایمان» به قلم حسین بیهقی در «كیمیای كلمات» رادیو فرهنگ

برنامه «كیمیای كلمات» رادیو فرهنگ جمعه 26 آذر ماه به بخش دوم و پایانی معرفی و بررسی كتاب « شعب الایمان»؛ به قلم حسین بیهقی و تصحیح سیدجلیل ساغروانیان اختصاص دارد .

1400/09/25
|
12:50

دكتر بهرام پروین گنابادی (پژوهشگر، نویسنده و منتقد ادبی) كارشناس مجری برنامه در برنامه كیمیای كلمات، به قسمت دوم و پایانی نقد و بررسی كتاب "شعب الایمان" به قلم "حسین بیهقی" و تصحیح "سید جلیل ساغروانیان" می‌پردازد.

شعب الإیمان یا «الجامع لشعب الإیمان»، تألیف احمد بن حسین بیهقی (متوفی 458ق)، محدث و فقیه شافعی، با‌ موضوع محوری ایمان و با دو‌ رویكرد‌ اعتقادی و اخلاقی‌،‌ پس‌ از «السنن الكبری (بیهقی)» تأثیرگذارترین اثر بیهقی‌ است‌. این كتاب را می‌توان در زمینه ادبیات اخلاقی اصحاب‌ حدیث‌ جای‌ داد. اساس‌ این‌ كتاب بر مبنای حدیثی از رسول خدا(ص) است.
این نسخه از كتاب در سال 1423ق در سیزده جلد به همراه یك جلد فهارس منتشر شده است. به‌جز جلدهای دوم تا پنجم كه توسط عبدالعلی عبدالحمید حامد تحقیق شده، باقی جلدها با تحقیق مختار احمد ندوی منتشر شده است. نسخه دیگری از این اثر در سال 1410ق/ 1990م در بیروت به كوشش محمد سعید بن بسیونی‌ زغلول‌ در‌ 7 مجلد به همراه دو جلد فهارس (اشعار و احادیث) چاپ شده است. همچنین‌ با عنوان «الجامع لشعب الإیمان» در مطبعة العزیزیة شاه علی بنده حیدرآباد هند در سال 1406‌ق/ 1986م به كوشش الحافظ عزیزبیگ قادری نقشبندی نیز به چاپ رسیده است.

كتاب «شعب‌الایمان؛ در اخلاق» ابی‌بكر احمد بن حسین بیحقی،تلخیص سراج‌الدین ابوحفظ قزوینی،ترجمه محمدبن عبدالله بن محمد ایجی و تصحیح سیدجلیل ساغروانیان رضوی توسط انتشارات علمی فرهنگی منتشر شده است.
گفتنی است؛ كتاب «شعب الایمان؛ متن كهن در اخلاق»، كتابی است در اخلاق و بیان شعب و شاخه‌های ایمان كه در سده پنجم هجری نگاشته شده است. آن طور كه نویسنده می‌گوید، مبنای نوشتن كتاب حدیثی نبوی است مبنی بر اینكه ایمان هفتاد و چند شعبه دارد. كتاب از اهم منابع اسلامی در اخلاق و ایمان شمرده شده است و علاوه برآن از منابع مهم حدیث است. و نویسنده اسناد و راویان احادیث را نیز ارائه كرده است.

برنامه كیمیای كلمات كاری از گروه كتاب
رادیو فرهنگ است كه جمعه‌ها ساعت 13:30 به بررسی متون كهن ادب فارسی و پژوهش‌ها و كتاب‌هایی كه در زمینه این آثار نگاشته شده، اختصاص دارد. این برنامه به تهیه كنندگی «فریده گودرزی» برروی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
كیمیای كلمات