كیمیای كلمات جمعه هرهفته از ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

كيمياي كلمات

معرفی كتاب «سنایی غزنوی» در «كیمیای كلمات » رادیو فرهنگ

برنامه «كیمیای كلمات» رادیو فرهنگ جمعه 12 آذر ماه به معرفی و بررسی كتاب « سنایی غزنوی»؛ از مجموعه كتابهای "از ایران چه میدانیم" اختصاص دارد .

1400/09/12
|
10:55

دكتر بهرام پروین گنابادی (پژوهشگر، نویسنده و منتقد ادبی) كارشناس مجری برنامه در این قسمت از كیمیای كلمات، به نقد و بررسی كتاب "سنایی غزنوی " تالیف حسین ایاضی و منتشر شده از سوی انتشارات دفتر پژوهشهای فرهنگی می پردازد.
موضوع این كتاب، معرفی «سنایی غزنوی» از زوایای مختلف است. سنایی از مشاهیر برجستة عرصة فرهنگ و ادبیات ایران، در اواخر سدة پنجم و اوایل سدة ششم قمری است كه به لقب «حكیم» شهرت یافته و آثار او در ادبیات عرفانی و صوفیه، در سیر تكوین این حوزة ادبی تاثیر فراوان داشته است. در این كتاب، كوشش میشود ویژگیهای سیاسی اجتماعی، فرهنگی و اوضاع علمی روزگار او بیان شود. همچنین در آن از زندگانی، تحول فكری، انعكاس فرهنگ زهد و تصوف در آثار او، تاثیرگذاری شیوة شاعری آن حكیم بر بزرگانی چون عطار و مولانا، سخن میرود. اشاره به دیدگاه های اجتماعی شاعر، مذهب، فتنه های مذهبی در زمان زندگی وی، و افسانه هایی كه تذكره نویسان دربارة او از یكدیگر نقل كرده اند، نیز معرفی بعضی آثار و بحثی كوتاه دربارة جایگاه آنها در شعر و ادب فارسی، بخشهایی دیگر از مطالب كتاب است.
برنامه كیمیای كلمات كاری از گروه كتاب رادیو فرهنگ است كه جمعه‌ها ساعت 13:30 به بررسی متون كهن ادب فارسی و پژوهش‌ها و كتاب‌هایی كه در زمینه این آثار نگاشته شده، اختصاص دارد. این برنامه به تهیه كنندگی «فریده گودرزی» برروی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
كیمیای كلمات