كیمیای كلمات جمعه هرهفته از ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

كيمياي كلمات

بررسی كتاب«تقویم الصحه»در «كیمیای كلمات »رادیو فرهنگ

برنامه «كیمیای كلمات» رادیو فرهنگ جمعه 28 آبان ماه به معرفی و بررسی كتاب تقویم الصحه اثر ابن بطلان بغدادی تصحیح زنده یاد دكتر غلامحسین یوسفی كه یكی از قدیمی ترین كتاب ها در زمینه طب سنتی است اختصاص دارد .

1400/08/28
|
09:14

دكتر بهرام پروین گنابادی (پژوهشگر، نویسنده و منتقد ادبی) كارشناس مجری برنامه در این قسمت از كیمیای كلمات، به نقد و بررسی "كتاب تقویم الصحه اثر ابن بطلان بغدادی”تصحیح زنده یاد دكتر غلامحسین یوسفی می پردازد این برنامه بخش دوم از بررسی این كتاب است كه هفته آینده آغاز شده است.
تقویم الصِّحَّه مهمترین و معروفترین نوشته حكیم عیسوی بغدادی، مختار بن حسن بن عَبدون، مشهوربه ابن بُطْلان است.
تقویم الصّحه، ابن بطلان، از آثار قرن پنجم هجری، در تاریخ علم از جهات متعدد دارای اهمیت است. ابتكار مؤلف در طرز تدوین كتاب و تقسیم مطالب و تنظیم و تلخیص آن‌ها در جدول‌ها و اختیار نشانه‌های اختصاری و نیز وسعت دید او در طرح عوامل گوناگون مؤثر در تندرستی و درمان بیماری‌ها، حتی ملحوظ داشتن افسانه‌ها و آهنگ‌ها در این مقوله، و عرضه داشتن رأی‌های پزشكان معروف در هر باب، در خور توجه خاص است.
همین موجبات سبب شده است كه تقویم الصّحه، به زبانی لاتینی ترجمه و در سال 1531 م / 938 ه طبع شود و ترجمه آلمانی آن نیز به سال 1533 م انتشار یابد. اما ترجمه فارسی كتاب _ كه در قرن پنجم _ ششم هجری صورت گرفته است و نسخه‌های كهن و معتبر از آن وجود دارد و از لحاظ نثر علمی فارسی اثری مهم است _ از دسترس علاقه‌مندان دور بود. جای خوشوقتی است كه ترجمه فارسی منظور بر اساس نسخه‌ای كه به سال 517 ه ق نوشته شده، با استفاده از نسخه‌های معتبر دیگر و با رجوع به متن عربی كتاب، تصحیح شده است
این كتاب كه مرجعی مناسب جهت آشنایی با خواص خوراكی‌ها و میوه‌ها و سبزیجات و دانه‌ها و نوشیدنی‌ها، بوده در سال 1350 خورشیدی و به همت و پشتكار دكتر غلامحسین یوسفی، بازنویسی، تصحیح و چاپ شد.
برنامه كیمیای كلمات كاری از گروه كتاب رادیو فرهنگ است كه جمعه ها ساعت 13:30 به بررسی متون كهن ادب فارسی و پژوهش‌ها و كتاب‌هایی كه در زمینه این آثار نگاشته شده، اختصاص دارد. این برنامه به تهیه كنندگی «فریده گودرزی» برروی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
كیمیای كلمات