كیمیای كلمات جمعه هرهفته از ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

كيمياي كلمات

معرفی كتاب "تحقیق درباره سعدی" در «كیمیای كلمات» رادیو فرهنگ

برنامه «كیمیای كلمات» جمعه 30 اردیبهشت با موضوع معرفی و بررسی كتاب "بهار، پنجاه سال بعد: مجموعه بزرگداشت پنجاهمین سالگرد ملك‌الشعرای بهار، سوربن - پاریس" ، از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1401/02/30
|
12:57

دكتر بهرام پروین گنابادی (پژوهشگر، نویسنده و منتقد ادبی) كارشناس مجری برنامه در این قسمت از كیمیای كلمات، به نقد و بررسی و معرفی بهار، پنجاه سال بعد: مجموعه بزرگداشت پنجاهمین سالگرد ملك‌الشعرای بهار، سوربن – پاریس كه علی میرانصاری آن را پدید آورده می‌پردازد.
در این كتاب، مقالاتی درباره جنبه‌های مختلف فكری، سیاسی، اجتماعی و ادبی ملك الشعرای بهار" (1256 - 1330) جمع آوری شده است .این مقالات به مناسبت پنجاهمین سال درگذشت بهار و در كنفرانسی به همین منظور در 31 فروردین و اول اردیبهشت 1380 (20 و 21 آوریل 2001) در دانشگاه سوربن عرضه گردیده است. عناوین مقالات "سرگذشت دیوان بهار/ چهرزاد بهار"، "بهار و روزنامه‌نگاری زمانه او/ ناصرالدین پروین"، "جایگاه بهار در میان شعرای پارسی زبان/ حسین خطیبی"، "مناظره قلمی استاد ملك الشعرای بهار و استاد عباس اقبال آشتیانی/ سید محمد دبیر سیاقی"، "فردوسی و بهار در تبعید/ اولگا دیوید سن"، "نگاهی به تاریخ سیستان/ صادق سجادی"، "بهار و نظم اندرزهای آذرباد مهرسپندان/ شهین سراج"، "بهار و موسیقی/ حبیب شریفی"، "ملاحظات سبك شناسانه بهار در دیوان/ سیروس شمیسا" و "بهار و شاهنامه/ علی میرانصاری" است .
برنامه كیمیای كلمات كاری از گروه كتاب رادیو فرهنگ است كه جمعه‌ها ساعت 13:30 به بررسی متون كهن ادب فارسی و پژوهش‌ها و كتاب‌هایی كه در زمینه این آثار نگاشته شده، اختصاص دارد.
این برنامه به تهیه كنندگی «فریده گودرزی» برروی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
كیمیای كلمات