كیمیای كلمات جمعه هرهفته از ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

كيمياي كلمات

معرفی كتاب "تحقیق درباره سعدی" در «كیمیای كلمات» رادیو فرهنگ

برنامه «كیمیای كلمات» جمعه 19 فروردین ماه با موضوع معرفی و بررسی كتاب "تحقیق درباره سعدی" ، از رادیو فرهنگ پخش می شود.

1401/01/19
|
10:07

دكتر بهرام پروین گنابادی (پژوهشگر، نویسنده و منتقد ادبی) كارشناس مجری برنامه در این قسمت از كیمیای كلمات، به نقد و بررسی كتاب "تحقیق درباره سعدی" به قلم هانری ماسه و ترجمه محمدحسن مهدوی اردبیلی و دكتر غلامحسین یوسفی می‌پردازد.

"تحقیق دربارهٔ سعدی" عنوان كتابی است از هانری ماسه، خاورشناس و ایران‌شناس فرانسوی كه در سال 1919 میلادی به زبان فرانسوی منتشر شد. عنوان كاملِ كتاب، تحقیق دربارهٔ سعدی، همراه با كتاب‌شناسی است . این كتاب را كتابخانهٔ خاورشناسی پُل گُتنِر در پاریس منتشر كرده‌است.
ماسه در این كتاب، با اتكا به كتاب‌های گلستان و بوستان سعدی، زندگی‌نامهٔ وی را به تصویر كشیده و توانسته‌است چهره‌ای زنده و روان‌شناسانه از این شاعر ایرانی ترسیم كند. او همچنین در این كتاب به نقد تحلیلیِ آثار سعدی می‌پردازد و دربارهٔ سبك، بیان و جنبهٔ عروضیِ اشعار سعدی مطالبی را بیان می‌كند. این كتاب در سال 1921 جایزهٔ ادبیِ فرهنگستان هنرهای زیبای فرانسه را دریافت كرد.
لغتنامهٔ دهخدا این كتاب را به‌عنوان یكی از پنج منبع معتبر برای مطالعه دربارهٔ سعدی معرفی كرده‌است.
این كتاب در سال 1364، توسط محمدحسن مهدوی اردبیلی و غلامحسین یوسفی به فارسی ترجمه شد و در تهران به چاپ رسید

برنامه كیمیای كلمات كاری از گروه كتاب رادیو فرهنگ است كه جمعه‌ها ساعت 13:30 به بررسی متون كهن ادب فارسی و پژوهش‌ها و كتاب‌هایی كه در زمینه این آثار نگاشته شده، اختصاص دارد. این برنامه به تهیه كنندگی «فریده گودرزی» برروی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

دسترسی سریع
كیمیای كلمات