شاعر در آینه شنبه، دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه از ساعت ساعت 21:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

شاعر در آينه

شاعرانه هایی با «مهرداد اوستا » در «شاعر در آینه» رادیو فرهنگ

امشب چهارشنبه 27 آذرماه در برنامه «شاعر در آینه» رادیو فرهنگ آثار و اشعار «مهرداد اوستا» بررسی می شود.

1398/09/27
|
12:57

امشب در برنامه «شاعر در آینه»- اشعار و آثار و اندیشه ها و سبك شعری «مهرداد اوستا » بررسی می شود و بخشی از اشعارش بازخوانی می شود .
«شاعر در آینه» برنامه‌ای از گروه ادب و هنر رادیو فرهنگ است كه ساعت 21 با موضوع شعر و بررسی آثارشاعران معاصر تقدیم علاقه مندان شعر و ادب می شود و امشب به سراغ «محمدرضا رحمانی» یا « مهرداد اوستا» می رود.
محمدرضا رحمانی یا مهرداد اوستا در سال 1308 در شهر بروجرد در خانواده‌ای كه به شعر و ادبیات علاقه داشتند، به دنیا آمد. پدر بزرگ مادری وی، شاعری خوش قریحه بود كه در شعر رعنا تخلص می‌كرد.
مهرداد استعداد فراوانی برای شعرگویی داشت به گونه‌ای كه از كلاس پنجم ابتدایی با تشویق معلمان خود به سرودن شعر پرداخت.
وی تحصیلات دانشگاهی خود را از سال 1327 با ورود به دانشكده معقول و منقول (الهیات) دانشگاه تهران آغار كرد و ابتدا لیسانس معقول و منقول گرفت و سپس با ادامه دادن تحصیل، با مدرك فوق لیسانس در رشته فلسفه از این دانشگاه فارغ التحصیل شد.
مهرداد اوستا هم‌زمان با تحصیل در دانشگاه، به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآمد و به عنوان دبیر در چندین دبیرستان تهران به تدریس پرداخت.
مهرداد اوستا شعرهایی در مخالفت با رژیم پهلوی سرود و مدتی به عنوان زندانی سیاسی در زندان بود.
ژان پل سارتر از وی به عنوان یكی از متفكران برجسته مشرق زمین نام برده‌است. اوستا علاوه بر شاعری، در زمینه فلسفه، موسیقی و ادبیات فارسی نیز فعالیت داشت.
وی در سال 1370، در حالی كه مشغول تصحیح شعری در شورای شعر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت بود دچار عارضه قلبی شد و درگذشت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرای تهران به خاك سپرده شد.

استاد اوستا بیش از 40 اثر تحقیقی و یا تألیفی در زمینه ادبیات و هنر از خود به یادگار گذاشته كه بیش از 20 اثر آن در زمان حیات ایشان و بقیه بعداً منتشر شده است.
«شاعر در آینه» را به سردبیری و تهیه كنندگی مرتضی صداقت‌گو، گویندگی سكینه ارجمندی، نویسندگی ضیاءالدین خالقی امشب چهرشنبه 27 آذرماه ساعت21 روی موج اف ام ردیف106مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.

دسترسی سریع
شاعر در آینه