شاعر در آینه شنبه، دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه از ساعت ساعت 21:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

شاعر در آينه

نگاهی به اشعار «وصال شیرازی » در «شاعر در آینه» رادیو فرهنگ

امشب در برنامه «شاعر در آینه» آثار و اشعار «وصال شیرازی» بررسی می شود.

1398/09/25
|
11:57

امشب دوشنبه 25آذر ماه در برنامه «شاعر در آینه»- اشعار و آثار و اندیشه ها و سبك شعری «وصال شیرازی » شاعر سده سیزدهم هجری بررسی می شود و بخشی از اشعارش بازخوانی می شود .
«شاعر در آینه» برنامه‌ای از گروه ادب و هنر رادیو فرهنگ است كه ساعت 21 با موضوع شعر و بررسی آثارشاعران معاصر تقدیم علاقه مندان شعر و ادب می شود و امشب به سراغ « وصال شیرازی» می رود.
میرزامحمد شفیع وصال شیرازی فرزند محمد اسماعیل، داماد رحمتعلیشاه شیرازی ملقب به متخلص به وصال و كنیه‌اش ابومحمد و ابواحمد، از شعرا، ادیبان و خوشنویسان معروف شیرازی در سده سیزدهم هجری اوایل دوره‌ی قاجار است او گاهی آثار خوشنویسی خود را با امضاء «میرزا كوچك» و گاهی با نام «وصال شیرازی» رقم می‌زد
وصال از بزرگترین شاعران و ادیبان سده سیزدهم هجری است. دیوان اشعار او نزدیك به سی هزار بیت دارد. وصال در مرثیه سرایی از تمامی شعرا گوی سبقت را ربود. از سروده‌های وی دیوان شعر و مثنوی «بزم وصال» است و اتمام مثنوی «فرهاد و شیرین» وحشی بافقی است كه ناتمام مانده بود. او همچنین «اطواق الذهب» اثر زمخشری را به فارسی ترجمه كرده‌است.
وصال پیروی از سبك‌های دیرین را به اوج خود رسانده و در این پیروی از استادان پیشین در حد كمال است. تقریبا در هر شعر این شاعر دانشمند می‌توان نشانه‌هایی از هنر شاعران نامدار دیرین را یافت. در دیوانش می‌توان غزل‌هایی را دید كه با آثار سعدی و حافظ هم‌سنگی می‌كند. مشاهده‌ی سبك رمنتیك سده‌ی 18 در فرهاد و شیرین این شاعر قابل توجه است. از دیگر ویژگی‌های سبكی وصال استفاده از سنت‌های كلاسیك به‌ویژه عرفان است. هرچند كه قصیده‌هایش غالبا از رویدادهای واقعی بازتابیده‌اند؛ اما مرثیه‌های وصال نشانه‌ی استادی كامل او در این رشته است.
«شاعر در آینه» را به سردبیری و تهیه كنندگی مرتضی صداقت‌گو، گویندگی سكینه ارجمندی، نویسندگی ضیاءالدین خالقی امشب دو شنبه 25 آذرماه ساعت21 روی موج اف ام ردیف106مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.

دسترسی سریع
شاعر در آینه