شاعر در آینه شنبه، دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه از ساعت ساعت 21:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو فرهنگ

شاعر در آينه

شاعر «كوچه» در«شاعر در آینه» رادیو فرهنگ

برنامه «شاعر در آینه» امشب آثار و اشعار«فریدون مشیری» شاعر و استاد برجسته ادبیات را مورد توجه قرار می دهد .

1398/07/29
|
14:54

شاعر در آینه» برنامه‌ای است از گروه ادب و هنر كه ساعت 21 با موضوع شعر و بررسی آثارشاعران معاصر تقدیم علاقه مندان شعر و ادب می شود.
این برنامه امشب دوشنبه29 مهرماه به بررسی اشعار «فریدون مشیری» اختصاص دارد ؛ فریدون مشیری در سی ام شهریور ماه 1305 خورشیدی در خیابان عین الدوله تهران به دنیا آمد.
فریدون مشیری سرودن شعر را از پانزده سالگی آغاز كرد. پدر و مادرش هر دو اهل كتاب و مطالعه بودند و مادرش گاهی شعر هم می گفت. قالب اشعارش در آن زمان غزل بود. غزل هایی عاشقانه و به قول خودش از آن اشعار، دیوانكی درست كرده بود. . اولین مجموعه شعرش با نام تشنه توفان در 28 سالگی او با مقدمه محمدحسین شهریار و علی دشتی در 1334 به چاپ رسید. خود او درباره این مجموعه می‌گوید: «چهارپاره‌هایی بود كه گاهی سه مصرع مساوی با یك قطعه كوتاه داشت، و هم وزن داشت، هم قافیه و هم معنا، آن زمان چندین نفر از جمله نادر نادرپور، هوشنگ ابتهاج (سایه)، سیاوش كسرایی، مهدی اخوان ثالث و محمد زهری بودند كه به همین سبك شعر می‌گفتند و همه شاعران نامدار شدند، زیرا به شعر گذشته بی‌اعتنا نبودند. اخوان ثالث، نادرپور و من به شعر قدیم احاطه كامل داشتیم، یعنی آثار سعدی و حافظ و فردوسی را خوانده بودیم، در مورد آن‌ها بحث می‌كردیم و بر آن تكیه می‌كردیم.»
معروفترین اثر وی شعر «كوچه» نام دارد كه در اردیبهشت 1339 در مجله «روشنفكر» چاپ شد. این شعر از زیباترین و عاشقانه‌ترین شعرهای نو زبان فارسی است.
فریدون مشیری سال ‌ها از بیماری رنج می‌برد و در بامداد روز جمعه 3 آبان ماه 1379 خورشیدی در سن 74 سالگی در تهران درگذشت. مزار ایشان در بهشت زهرا، قطعه ی 88 ( قطعه ی هنرمندان )، ردیف 164، شماره ی 9 است.

«شاعر در آینه» را به سردبیری و تهیه كنندگی مرتضی صداقت‌گو، گویندگی سكینه ارجمندی، نویسندگی ضیاءالدین خالقی امشب دوشنبه 16 مهرماه ساعت21 روی موج اف ام ردیف106مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.

دسترسی سریع
شاعر در آینه