پخش مذاكرات علنی مجلس شورای اسلامی یكشنبه،سه شنبه و چهارشنبه از ساعت حوالی 8 صبح تا قبل از اذان ظهر به مدت متغیر

رادیو فرهنگ

پخش مذاكرات علني مجلس شوراي اسلامي

پیام رهبر انقلاب به مناسبت آغاز به كار دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت آغاز به كار دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی پیامی صادر كردند.

1403/03/07
|
12:55

حجت الاسلام محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب در نشست علنی امروز (دوشنبه، 7 خردادماه) مجلس شورای اسلامی پیام مقام معظم رهبری به مناسبت آغاز به كار دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را قرائت كرد.

متن پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

و الحمد لله ربّ العالمین و صلّی الله علی سیّدنا محمّد المصطفی و آله الطّاهرین سیّما بقیّةالله فی الارضین.

اكنون كه دوازدهمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی مانند همیشه در موعد مقرّر و بی‌تأخیر آغاز میشود، جبهه‌ی خشوع به درگاه خداوند عزیز و حكیم میسایم و استمرار و استحكام مردم‌سالاری دینی را كه هدیه‌ی بزرگ الهی به ملّت ایران است، سپاس میگویم.

هر مجلس جدید میتواند درخششی تازه در افق روشن كشور پدید آورد و بر امید و انگیزه‌ی ملّت بیفزاید. تركیب نمایندگان تازه‌نفس با منتخبان كارآزموده و مجرّب، این پیام را میرساند كه خانه‌ی ملّت، با بهره‌گیری از اختیاراتش در قانون اساسی و با التزام به مسئولیّت سنگینش در جمع اركان كشور، خواهد توانست روزآمدی و نوآوری را با پختگی و سنجیدگی همراه كند و قانونگذاری و نظارت را از تلاطم و آشفتگی و نیز از ركود و سكون دور نگه دارد.
بی‌شك، تعامل منضبط و همدلانه با قوای دیگر و نیز رفتار جمعی صحیح و صبورانه در داخل قوّه‌ی مقنّنه، به تحقّق همه‌ی ویژگی‌های یك مجلس تراز كمك خواهد كرد و یاد نیك نمایندگان را ماندگار خواهد ساخت.
نكته‌ای كه همواره بر آن تأكید میكنم آن است كه مجلس باید آرامش‌بخش و امیدآفرین و برانگیزاننده‌ی همّتها و دعوت‌كننده به همدلی و برادری در محیط عمومی كشور باشد. در خود مجلس نیز مسابقات بی‌فایده‌ی رسانه‌ای و مجادلات مضرّ سیاسی، وقت و عمر كوتاه دوران مسئولیّت را به خود مصروف نسازد؛ وگرنه ظرفیّت ارزشمند حضور نمایندگان در این جایگاه والا ضایع خواهد شد و این خسارت بزرگی است.

نكته‌ی دیگر درباره‌ی سوگند نمایندگی است. این سوگند، نمایشی و تشریفاتی نیست؛ سوگندی حقیقی و مسئولیّت‌زا است كه در دنیا و آخرت گریبان‌گیر خواهد بود. نمایندگان محترم، ناگزیر باید در همه‌ی مدّت نمایندگی، بندبند این سوگند شرعی را در پیش چشم داشته باشند و پایبندی به آن را معیار قضاوت درباره‌ی عملكرد خویش بدانند.
نكته‌ی بعدی مربوط به التزامات اخلاقی است. سبك زندگی اسلامی كه بخش مهمّی از آن را فضایل اخلاقی تشكیل میدهد، در عرصه‌ی چالشهای سیاسی و رقابتهای مشروع، اهمّیّت بیشتر می‌یابد. در اینجا است كه كیمیای تقوا و گذشت و انصاف و صداقت و مسئولیّت‌پذیری و كار بی‌منّت، قیمت اصلی خود را آشكار میسازد. شهیدان پرواز اردیبهشت(1) ــ كه اكنون سراسر كشور داغدار آنها است ــ یكی از خصوصیّاتشان رعایت فضیلت‌های اخلاقی بود. مراقبت از خویش در این زمینه را باید جدّی گرفت.
نكته‌ی آخر یادآوری این حقیقت است كه هر یك از نمایندگان مجلس، نماینده‌ی همه‌ی ملّت ایران است؛ این بدان معنی است كه كار اصلی نماینده تأمین منافع ملّی است. پیگیری مسائل حوزه‌ی انتخابیّه باید در چارچوب نگاه كلان به مسائل كشور انجام گیرد و از تصویب طرحهای آبادانی به صورت افراطی و بیرون از حدّ طاقت بودجه‌ی عمرانی پرهیز شود.
برادران و خواهران گرامی! كار با نیّت خدمت به مردم، عمل صالح و حسنه‌ی مأجور الهی است و خدای شاكر علیم، در دنیا و آخرت به آن پاداش خواهد داد. جذب دلهای مردم و سپاس بی‌دریغ آنان یكی از پاداشهای الهی در دنیا است و تشییع چندین‌میلیونی رئیس‌جمهور فقید و همراهان عزیزش نمونه‌ای از این پاداش الهی است. مردم وفادار و هوشیار در شهرهای مختلف، با گل‌باران و اشك‌باران این پیكرهای پاك، یاد شهیدان دهه‌ی 60 را برای نسل جدید كشور زنده كردند و در عمل، به هزاران دروغ و تهمت و شایعه پاسخ دادند. رحمت و درود خدا بر آنان!
در پایان لازم میدانم از نمایندگان محترم دوره‌ی یازدهم، بویژه رئیس(2) پرتلاش و هیئت‌رئیسه‌ی فعّال آن، تشكّر كنم.

والسّلام‌علیكم‌ورحمةالله

سیّدعلی خامنه‌ای ./

دسترسی سریع
پخش مذاكرات علنی مجلس شورای اسلامی