پخش مذاكرات علنی مجلس شورای اسلامی یكشنبه،سه شنبه و چهارشنبه از ساعت حوالی 8 صبح تا قبل از اذان ظهر به مدت متغیر

رادیو فرهنگ

پخش مذاكرات علني مجلس شوراي اسلامي

مجلس بر مصوبه كنكوری خود اصرار كرد

نمایندگان مجلس نسبت به مصوبه كنكوری خود در خصوص نحوه برگزاری كنكور اصرار كردند و این ماده واحده به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده می شود.

1403/03/01
|
12:28

نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، اول خردادماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش كمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد طرح یك فوریتی الحاق یك ماده به قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی كشور مصوب 10/6/1392با اصلاحات و الحاقات بعدی اعاده شده از شورای نگهبان بر مصوبه قبلی خود با 124 رأی موافق، 51 رأی مخالف و 12 رأی ممتنع از مجموع 234 نماینده حاضر در جلسه اصرار كردند.

در جریان بررسی این گزارش علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در اخطاری با استناد به اصول 57 و 3 قانون اساسی، گفت: ایرادات شورای نگهبان در خصوص تفكیك قوا بوده و ایراد دوم مربوط به بند 10 اصل 3 قانون اساسی است كه هر دو این ایرادات به قوت خود باقی هستند، اگر این طرح به مجمع تشخیص مصلحت نظام برود زمین می ماند.

وی ادامه داد: آیا قرار بود كار به این نحو متوقف شود یا قانون سنجش و پذیرش دانشجو را به نحوی اصلاح كنیم كه مشكل دانش آموزان برطرف شود، اگر بر مصوبه خود اصرار كنیم مشكل دانش آموزان برطرف نمی شود به همین دلیل اخطار را مطرح كردند.

عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی كه ریاست جلسه را برعهده دارد، عنوان كرد: شما پیشنهاد دارید كه یا این گزارش را تصویب و یا رد كنید، اگر گزارش را تصویب نكنید پیشنهادی برای جایگزینی وجود ندارد، برابر آئین نامه داخلی در صورت نبود پیشنهاد باید برگشتی از شورای نگهبان را به رأی بگذاریم اما فعلا در حال حاضر راه دیگری نداریم.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی عنوان كرد: مجلس صراطی را مشخص كرده كه اعلام می كند بهترین راهكار است و اكنون بر بحث خود اصرار دارد. این گزارش به شورای نگهبان و سپس مجمع تشخیص مصلحت نظام می رود، اعضای كمیسیون اگر راهكار دیگری داشتند آن را ارائه می كردند، موافق این هستیم كه اصل موضوع برطرف شود زیرا نگرانی بزرگی در بین خانواده ها مطرح است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت لازم به ذكر است با توجه به برگزاری نوبت اول كنكور سال 1403 در اردیبهشت ماه و در پیش بودن نوبت دوم كنكور سال جاری در تیرماه این مصوبه در صورت تصویب مجمع نیز به كنكور سال 1403 نمی رسد.

در ماده واحده مذكور آمده است: ماده واحده طرح اصلاح تبصره 5 ماده 5 قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاهها و مراكز آموزش عالی كشور
تبصره 5- وزارت آموزش و پرورش مكلف است تمامی زیرساخت‌های لازم جهت اعمال تاثیر قطعی معدل در تعیین تراز و رتبه شركت كنندگان در آزمون سراسری (كنكور) سال 1406 و بعد از آن را فراهم كند و تا موعد یاد شده، آزمون سراسری سال‌های 1403، 1404 و 1405 به روال آزمون سراسری سال‌ قبل از سال‌ 1402 برگزار می‌شود./
خبرگزاری خانه ملت

دسترسی سریع
پخش مذاكرات علنی مجلس شورای اسلامی