پخش مذاكرات علنی مجلس شورای اسلامی یكشنبه،سه شنبه و چهارشنبه از ساعت حوالی 8 صبح تا قبل از اذان ظهر به مدت متغیر

رادیو فرهنگ

پخش مذاكرات علني مجلس شوراي اسلامي

بنای دولت اجرای برنامه هفتم توسعه است/پیشرفت كشور یك انتخاب نیست بلكه یك ضرورت اجتناب‌ناپذیر است

رئیس جمهور گفت: بنای دولت اجرای برنامه‌ای است كه با این زحمت و دقت تدوین شده است.

1402/09/14
|
14:24

حجت‌الاسلام و المسلمین ابراهیم رئیسی در نشست علنی امروز (دوشنبه، 14 آذر ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان تقدیم لایحه بودجه 1403 كل كشور اظهار داشت: واقع‌نگری از محورهای بودجه تقدیمی به مجلس است و این لایحه بر اساس واقعیت‌های عملیاتی تدوین شده و مبتنی بر برنامه هفتم توسعه است.

رئیس جمهور افزود: جا دارد از آنچه كه همكاری مجلس و دولت بود و در جریان بررسی لایحه برنامه هفتم انجام شد تشكر كنم. در بودجه 1403 تلاش شد هم درآمدها و هم هزینه‌ها واقعی دیده شود و تلاش شده است در این بودجه بسیاری از ناترازی‌های موجود كه منجر به رنج همگان است با یك حركت جهادی برطرف شود.

رئیسی افزود: در بودجه بر مهار تورم تلاش شده و امیدواریم این تلاش‌ها در شرایطی كه دشمنان تصور می‌كردند با توطئه و فتنه ملت بزرگ ایران ما را می‌توانند به عقب برانند ناكام ماندند و امروز دولت و همه دستگاه‌ها موفق شدند گام دیگری در جهت رشد اقتصادی، تعالی كشور و نزدیك‌تر شدن به قله برداریم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به جنایات اخیر صهیونیست‌ها در غزه گفت: آنچه كه این روزها موجب تأسف همه ما امت اسلامی و بشریت شده است را اشاره كنم و آن ظلم به ملت مظلوم و مقتدر فلسطین است و یادآوری كنم شهادت 6 هزار و 500 كودك را به یاد بیاورم. به خاك و خون كشیده شدن زنان، كودكان، مردان و مجاهدان فلسطینی را به یاد بیاورم و به ارواح شهدا درود بفرستم و بگویم آنچه كه در این حادثه تأسف‌آور است سكوت مدعیان حقوق انسانی است و امروز حامی این نسل‌كشی كسانی هستند كه مدعی حقوق بشر هستند یعنی آمریكایی‌ها و غربی‌ها و آنها چگونه می‌خواهند در مقابل تاریخ ، وجدان و بشریت پاسخگو باشند و تأسف‌بارتر این كه سازمان‌های بین‌المللی نیز كه مسئول دفاع از مظلوم هستند كاركرد خود را از دست داده‌اند.

رئیس قوه مجریه تصریح كرد: باور داریم شهادت زنان و كودكان فلسطینی بر اساس وعده الهی به حكومت جعلی صهیونیست‌ها پایان خواهد داد آنچنان كه ما شاهد خواهیم بود پیروزی فلسطینی‌ها را و نابودی اسرائیل و رژیم جعلی را؛ ان‌شاءالله. همچنین باید در این روزها و در ایام هفته مجلس یاد و خاطره شهید مدرس نماینده واقعی مردم را گرامی بدارم و آنچه كه ما از زندگی او به یاد داریم خداباوری، مردم باوری و اجرای عدالت است و او قطعاً نماینده‌ای است در تراز انقلاب شكوهمند اسلامی كه همواره الگویی است برای همه نمایندگان، همه دولتمردان، همه مسئولان و همه مقامات.

رئیس جمهور در ادامه صحبت‌های خود تأكید كرد: آنچه كه در بودجه انجام شده است مبتنی بر یك تلاش در جهت اجرای قانون بوده است و تلاش شده است آنچه انجام می‌شود قانونی و اصولی باشد و دقیقاً قابل گزارش باشد. همچنین عملكردها قابل سنجش و اعلام باشد كه به چه میزان از قانون عمل شده است چون ما در جایگاه اجرای قانونیم و شما نمایندگان در جایگاه قانونگذار و بنای دولت آن است كه قوانین چه در ضمن برنامه ششم و چه در چارچوب برنامه هفتم اجرایی شود و لذا اولین نكته آن است كه بودجه 1403 بودجه با واقعیت‌ها همخوانی داشته باشد.

رئیسی خاطر نشان كرد: تلاش نمایندگان در جهت اجرای قانون و اجرای سیاست‌های ابلاغی رهبری انقلاب و تصویب برنامه هفتم توسعه قابل ستایش و ارزشمند بود و ان‌شاء‌الله در فرآیند تصویب قانون و پس از اعلام نظر شورای نگهبان و در نظر گرفتن اصلاحات احتمالی و ابلاغ برنامه شاهد آن باشیم این برنامه در جهت توسعه همه‌جانبه كشور تأثیرگذار باشد و ما بتوانیم آن را برخلاف برنامه‌های پیشین كه آن گونه كه باید شكل اجرایی به خود نگرفت اجرا كنیم چرا كه دولت به دنبال آن است برنامه‌ای كه با این زحمت و دقت تصویب شده است را اجرا كند، بنای دولت اجرای برنامه است و بودجه نیز با نگاه به برنامه تهیه شده است.

رئیس جمهور با تاكید بر اینكه بودجه 1403 مبتنی بر برنامه هفتم است، عنوان كرد: تلاش شده در این بودجه بسیاری از ناترازی هایی كه امروز موجب رنج همگان شده با یك حركت جهادی و نه معمولی تراز شود، در راستای مهار تورم نیز تلاش شده است.

وی با بیان اینكه كسری بودجه، رشد نقدینگی، ناترازی بانك ها و برداشت از بانك مركزی از جمله دلایل تورم است، عنوان كرد: در دولت تلاش بر این بوده كه كسری بودجه نداشته باشیم، 6 ماهه دوم سال 1400 كه دولت آغاز به كار كرد ما با كسری بودجه 480 هزار میلیاردی مواجه بودیم اما با كسب درآمد و نه از طریق استقراض و چاپ پول تلاش شد 6 ماهه دوم كسری از بین برود و این امر اتفاق افتاد و رشد اقتصادی اندكی كه در دهه تعطیل گذشته شاهدش بودیم تغییر كرد؛ در این زمان گاهی 4 دهم درصد و گاهی 7 دهم درصد و زمانی یك درصد بوده است اما به صورت كلی در این دهه رشد اقتصادی شاهد نبودیم و آنچنان كه انتظار داشتیم نبوده است. در اولین سال شروع دولت شاهد رشد اقتصادی بیش از 4 درصد بودیم و در سال 1401 رشد اقتصادی بیش از 4 درصد را داشتیم و در این سال تمام تلاش خود را كردیم كه كسری بودجه هم نداشته باشیم. همكاری میان مجلس و دولت، جلوگیری از تقابل میان مصارف و درآمد در سال 1401 موجب شد كسری بودجه نداشته باشیم. تلاش ما در سال 1402 نیز به همین صورت است.

وی با اشاره به رشد نقدینگی كه منجر به تورم می شود، اضافه كرد: امروز شاهدیم رشد نقدینگی به 26 درصد رسیده و هدفگذاری شده تا آخر سال به 25 درصد برسد. مشخص می شود كه رشد نقدینگی كنترل شده است. رشد نقدینگی منجر به تورم و كسری بودجه می شود و در حوزه ناترازی بانك ها نیز ضروری است انضباط مالی و بانكی در كشور برقرار شود. در قانونی كه اخیرا تصویب شد و مراحل نهایی شدن آن نیز طی شده و به دولت رسیده و ما نیز آن را برای اجرایی ابلاغ كردیم.

رئیس جمهور با اشاره به مسائل مرتبط به بانك ها، اضافه كرد: موسسات مالی كه برای اقتصاد كشور مشكل ایجاد می كردند از ابتدای سال برنامه بانك مركزی و دولت این بوده بانك ها را ساماندهی كنند و امروز یكی پس از دیگری در حال تعیین تكلیف شدن است و آنچه كه باید در این خصوص اعلام شود مطرح می شود و به مردم نیز بارها گفته شده كه هیچ نگرانی نداشته باشند. تلاش دولت برای انضباط بخشی بوده و هیچ سهامدار و سپرده گذاری دچار مشكل نخواهد شد. این وضعیت ناتراز بانك ها باید حل شده و این كار از ابتدای سال جاری آغاز شده است، تمامی موارد منجر به تورم می شود.

حجت الاسلام رئیسی اظهار كرد: وقتی تمام مواردی كه منجر به تورم می شود، كنترل شود طبیعتا شاهد كاهش تورم خواهیم بود، تورم ماهانه 2.2 درصد است و تورم سالانه كاهشی شده است. تورم نقطه به نقطه نیز كاهشی بوده و اگر انضباط مالی، توجه به هزینه ها و درآمدها كامل انجام شود حتما شاهد كاهش تورم خواهیم بود. همانطور كه موردنظر مقام معظم رهبری، خواست مجلس، دولت و مردم عزیز است.

وی عنوان كرد: تمام تلاشمان این است كه بتوانیم نقدینگی را به سمت تولید هدایت كنیم، كاملا قابل گزارش بوده چه میزان نقدینگی به سمت تولید هدایت شده است و این نقدینگی چگونه موجب رشد تولید ماشین آلات و تجهیزات تولید شده است و چگونه موجب شده بیش از 6 هزار واحد صنعتی تعطیل و نیمه تعطیل وارد گردانه تولید شوند.

رئیس جمهور با بیان اینكه رشد تولید مساله اول و محوری در اقتصاد مقاومتی است، اضافه كرد: تولید شعار سال بوده و محور كار دولت و مجلس است و تمام تلاشمان این است كه تولید كننده با مشكل مالی مواجه نشود، بنای دولت این است كه همانگونه كه در مجلس قانون رفع موانع تولید تصویب شده، اقتصاد مقاومتی و اصل 44 قانون اساسی نیز در آن تاكید شده اجرایی شود.

وی ادامه داد: ما معتقدیم اصل 44 قانون اساسی سیاست درستی بوده كه قانون آن ابلاغ شده اما در اجرا با مشكلاتی همراه بوده است، واحد صنعتی واگذار می شد و سرمایه گذار یا كارآفرینی واحد را تحویل می گرفت اما بخش اصلی قضیه توانمندسازی سرمایه گذار و كارآفرین نادیده گرفته می شد، هنگامی كه واحدی واگذار می شود نباید رها شود و پس از واگذاری تازه ابتدای كار دولت است. در گذشته این امر به شكل تصدی گری صورت می گرفت اما امروز باید به شكل توانمندسازی باشد و تسهیلات و كمك به سرمایه گذار داده شود. بنای دولت آن است كه سیاست های اصل 44 قانون اساسی به درستی اجرایی شود.

رئیس جمهور در ادامه به اجرای برنامه های مولدسازی دارایی ها اشاره كرد و افزود: در طول سال های گذشته 6 برنامه توسعه داشتیم كه در تمامی آن ها به مولدسازی تاكید شده است، همچنین در بودجه سنواتی نیز به مولدسازی دارایی ها تاكید شده اما اجرایی نشده است. برخی فكر كردند آئین نامه مولدسازی، قانون گذاری است بلكه آئین نامه مولدسازی روش اجرای صریح و دقیق قانونی است كه مجلس تصویب كرده و در این حوزه هیچ قانونگذاری صورت نگرفته بلكه در بودجه های سنواتی و برنامه ششم، پنجم و برنامه های قبلی به آن تاكید شده و دولت مكلف به اجرای آن بوده است اما وقتی به آمار نگاه می كنیم مشاهده می كنیم كه دولت هیچ درآمدی از این محل نداشته است. تا كی قرار است كه مجلس قانونی تصویب كند اما دولت ها آن را یكی پس از دیگری اجرایی نكنند لذا بررسی كردیم كه چرا این موارد اجرایی نشده است كه متوجه شدیم كه نیازمند پیگیری خاص و شجاعت بود تا به مرحله اجرا برسد لذا روش اجرای همان قانونی كه در مجلس گذاشته شده بود و در برنامه های گذشته تاكید شده بود تنظیم شد.

وی با تاكید بر اینكه برنامه های مرتبط با مولدسازی در تهران و سایر استان ها در حال اجرا است، تصریح كرد: مبارزه با فقر مطلق و كاهش فاصله طبقاتی نیز در برنامه های دولت در حال پیگیری است و گام هایی در این رابطه برداشته شده است كه حتما به كاهش فاصله طبقاتی منجر خواهد شد.

رئیسی خطاب به نمایندگان عنوان كرد: آقایان و خانم‌های نماینده شما در شهرهای خود شاهد هستید كه كشور تبدیل به كارگاه‌های فعال در همه استان‌ها شده است. در حوزه‌های آب، برق و گاز، كشاورزی و صنعت و معدن كار و تلاش بسیاری در حال انجام است. در برخی شهرها وقتی ما مسئولیت را برعهده گرفتیم در 4 جبهه كار می‌شد تا مشكل آب و فاضلاب حل شود اما وقتی بار دوم به همان منطقه سركشی كردیم از 154 جبهه كار در حال انجام بود.

وی با یادآوری اظهارات وزیر نیرو در جلسه رأی اعتماد درخصوص برطرف كردن ناترازی برق اظهار كرد: ناترازی برق حدود 10 هزار مگاوات بود كه امروز 8 هزار مگاوات آن تأمین شده و شبانه‌روز برای رفع تنش‌های آبی و برق تلاش می‌شود.

رئیس جمهور تأكید كرد: ما تأكید داشتیم كه برق و آب صنایع از برق و آب خانگی جدا شود، در سفری كه به اصفهان داشتم شاهد بودیم كه فولاد مباركه با ایجاد نیروگاه برق و آب خود را از مصارف خانگی جدا كردند.

وی یادآور شد: هدف‌گذاری ما این بوده كه 10 هزار روستا رفع تنش آبی شوند، امروز كه در خدمت شما هستم 3500 روستا رفع تنش آبی شده و این تلاش ادامه دارد اما ما با عقب‌ماندگی‌هایی مواجه هستیم كه باید جبران شود.

رئیس قوه مجریه توجه به دهك‌های پایین و اجرای مصوبه كالابرگ را یكی دیگر از محورهای كاری دولت برشمرد و گفت: زمانی كه مصوبه كالابرگ به تصویب رسید، زمینه اجرای آن فراهم نبود. تلاش شد زمینه اجرا فراهم شود و این مسئله در دی ماه به صورت آزمایشی آغاز شد. اگر همان زمان تصویب نیز زمینه‌های اجرا فراهم بود ما در همان زمان این قانون را اجرا می‌كردیم. ما در میدان هستیم و كارهای در میدان باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیسی با تأكید بر اینكه پیشرفت كشور یك انتخاب نیست بلكه یك ضرورت اجتناب‌ناپذیر است، افزود: همگان باید در جهت پیشرفت تلاش كنیم، ظرفیت در كشور ما بسیار است و باید تلاش كرد این ظرفیت‌ها از بالقوه به بالفعل تبدیل شود.

وی با بیان اینكه در این نگاه با یكدیگر مشترك هستیم كه باید گره از زندگی مردم باز كنیم و فعالیت‌های ما موجب رفاه مردم شود، ادامه داد: بارها این را عرض كردیم كه مردم انتظارشان از مسئولان، نمایندگان، وزرا و همه دست‌اندركاران در دولت این است كه به متن بپردازند و از حاشیه‌ها پرهیز كنند؛ متن عبارت است از گره‌گشایی و تسهیل زندگی مردم در همه حوزه‌ها و ایجاد اشتغال.

رئیس جمهور با اشاره به آمار اشتغال اضافه كرد: شاهدیم كه آمار بیكاری كاهش پیدا كرده و فقط 850 هزار شغل در 6 ماهه اخیر طبق آمار وزارت رفاه ایجاد شده است. در برخی استان‌ها كار وجود دارد ولی كارگر نیست اما مسئله اصلی ایجاد كار برای افراد تحصیلكرده است كه بسیار مورد مراجعه بوده است.

وی اضافه كرد: رهبر انقلاب تأكید كردند كه شركت‌های دانش بنیان باید افزایش پیدا كند، امروز شركت‌های دانش‌بنیان از 5 هزار به 10 هزار شركت فعال افزایش پیدا كردند و صادرات از شركت‌های دانش‌بنیان به 2 میلیارد دلار رسیده است.

رئیس قوه مجریه با بیان اینكه ما به هر جا سفر داریم یك نمایشگاه دانش‌بنیان برگزار می‌كنیم، افزود: در همین نمایشگاه‌ها می‌بینیم كه چه رغبتی برای همكاری با شركت‌های دانش‌بنیان وجود دارد.

رئیسی تصریح كرد: ما همچنین در حوزه‌های آموزشی، فرهنگی و گردشگری نیز پیشرفت‌های خوبی داشتیم و من همواره از همكاران خود در دولت درخواست كردم كه گزارش عملكرد دولت را به مردم و نمایندگان مردم ارائه كنند، به این دلیل كه موضوع بحث ما بودجه است صحبت‌های من معطوف به مسائل اقتصادی بود و ما كارهای بسیار بزرگی در حوزه‌های حمل و نقل، جاده و ریل داشتیم.

وی با برشمردن برخی از ویژگی‌های بودجه 1403 تأكید كرد: در این بودجه علاوه بر داشتن نگاه واقعی و انطباق آن با برنامه هفتم توسعه، تلاش كردیم گام‌هایی در جهت رفع ناترازی‌ها برداشته شود.

رئیس جمهور رفع ناترازی در صندوق‌های بازنشستگی، ناترازی در بانك‌ها و ناترازی در انرژی را از جمله محورهای لایحه بودجه 1403 دانست و گفت: اصلاح ساختار قانون بودجه كه در دستور كار دولت بوده و است، یكی دیگر از موارد مورد توجه در لایحه بودجه است. همچنین تشكیل حساب واحد خزانه در جهت انضباط مالی بسیار موثر است كه تلاش بسیاری شد این حساب واحد خزانه عملیاتی شود.

وی مدیریت و انضباط مالی را دیگر دستور كار دولت در بودجه 1403 دانست و اضافه كرد: رشد اقتصادی 8 درصد كه در سیاست‌های ابلاغی رهبری فرزانه انقلاب اسلامی وجود دارد را برنامه‌ریزی كردیم و در سال 1400 به طور متوسط 4 درصد، در سال 1401 نیز 4 درصد و برای سه ماهه اول 1402 رشد اقتصادی 7 درصد بوده است.

رئیس قوه مجریه افزود: نشانه‌هایی كه در تولید می‌بینیم نشان می‌دهد كه وضعیت در سه ماهه دوم و تا پایان سال متفاوت خواهد بود و تحقق این رشد اقتصادی در گرو پیگیری و اقدام است لذا نباید به این امار غره شد و باید در افزایش سرمایه‌گذاری و افزایش بهره‌وری 8 درصد رشد اقتصادی را پیگیری كنیم لذا این مسئله در گرو كنترل و انضباط جدی مالی خواهد بود.

وی با بیان اینكه هدفگذاری ما رشد 8 درصد اقتصادی است، گفت: توجه به عدالت در پرداخت ها چه در سطح استانی و ملی در برنامه هفتم توسعه و بودجه 1403 مورد تاكید قرار گرفته و همچنین به نقش مردم در اقتصاد و فعال كردن اقتصاد بر اساس قانون اساسی و قوانین موضوعی توجه شده و بنا داریم از تصدی دولت بكاهیم و بر نظارت دولت افزوده شود و از سویی بخش تعاونی و خصوصی را با هدایت، حمایت و نظارت دولت فعال كنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: مسئله مالیات ها موضوعی است كه برخی در رسانه ها به آن اشاره كردند و تصور بر این شد كه مالیات حقوق بگیران می خواهد افزایش یابد در حالی كه در بودجه 1403 به فرار مالیاتی و آن هایی كه مالیات پرداخت نمی كنند توجه شده؛ مودیان جدید مالیاتی بیش از 5 میلیون نفر هستند و این افراد مدنظر ما است.

حجت الاسلام رئیسی با تاكید بر اینكه هیچ پایه مالیاتی جدیدی در بودجه 1403 وجود ندارد، گفت: فرار مالیاتی و احقاق حقوق حقه مردم و دولت مدنظر قرار گرفته است.

وی با یادآوری اینكه متناسب سازی حقوق شاغلان و بازنشستگان هم در دستوركار دولت بوده و هست و در بودجه 1403 هم مورد تاكید است، ادامه داد: كاهش وابستگی به نفت هم در برنامه دولت قرار دارد و در بودجه 9 واحد درصد وابستگی داریم و برای كاهش وابستگی نیاز به برنامه ریزی داریم كه این مورد توجه دولت هم قرار گرفته و كسری تراز عملیاتی هم در بودجه مورد توجه قرار گرفته البته تلاش كردیم احكام دائمی را در بودجه لحاظ نكنیم زیرا جای آن در بودجه سنواتی نیست و شأن بودجه ای دارد و در برنامه هفتم نیز به این موضوع توجه كردیم؛ امیدواریم همچنان كه برای تصویب برنامه هفتم توسعه تلاش كردیم بودجه 1403 هم با تلاش شما و دولت با دقت و سرعت تصویب شود و در اختیار دولت قرار گیرد و پیگیری های شما نمایندگان در اجرای دقیق قانون تاثیر دارد.

رئیس جمهور یادآور شد: اگر نظارت و اجرا در جای خود صورت بگیرد در رفاه اجتماعی و افزایش سرمایه اجتماعی موثر است و نباید اجازه توقف امور و تزلزل مدیران را بدهیم و باید با قاطعیت كار را دنبال كرد و حتما می توانیم كمبودها و مشكلات را جبران كنیم.

حجت الاسلام رئیسی با تاكید بر اینكه نگاه ما نگاه شهید سلیمانی، امام (ره) و شهدا است، گفت: ما می توانیم و حتما با ظرفیت ها و نیروی انسانی كارامد می توانیم بسیاری از گره ها را باز و كار را دنبال كنیم.

وی با اشاره به دیدارش با رئیس جمهور كوبا، افزود: ایشان تاكید داشتند كه در تعجبم كه كشوری با این اندازه از تحریم و تهدید این اندازه پیشرفت داشته است و نگاه دیگران به كشور ما اینگونه است؛ و به مسئولان وزارت خارجه تاكید كردم كه برای مسئولان خارجی كه وارد كشور می شوند دیدار از پارك های علم و فناوری مدنظر قرار گیرد تا ببینند چقدر پیشرفت داشتیم و چه میزان افتخار آفریدند؛ بر اساس تعبیر رهبری كه فرمودند مانند راهیان نور، راهیان پیشرفت داشته باشید تا ببینند كسانی كه باور ندارند كشور علیرغم همه تنگناهای صورت گرفته توسط دشمن ما تا چه اندازه پیشرفت كرده ایم و همچنین رهبر معظم انقلاب تاكید داشتند كه این دولت، دولت كار و فعالیت است و این قراردادها و سندهایی كه بین دو كشور امضا شده امیدوارم اجرایی شود و این كلام نورانی ایشان افتخاری برای دولت است كه ایشان صفت كار و فعالیت را برای این دولت به كار بردند.

رئیس جمهور ادامه داد: امیدواریم دغدغه های مردم را بتوانیم برطرف و مشكلات را حل كنیم و به طور حتم ما و مجلس همچنان كه در كنار هم و با تعامل با یكدیگر تاكنون كار را پیش بردیم پس از این نیز با همكاری یكدیگر كار را دنبال كنیم تا هم خداوند و هم مردم راضی باشند.

حجت الاسلام رئیسی در پایان از رئیس، هیات رئیسه مجلس و تمامی نمایندگان تشكر و قدردانی كرد./
منبع: خبرگزاری خانه ملت

دسترسی سریع
پخش مذاكرات علنی مجلس شورای اسلامی