پخش مذاكرات علنی مجلس شورای اسلامی یكشنبه،سه شنبه و چهارشنبه از ساعت حوالی 8 صبح تا قبل از اذان ظهر به مدت متغیر

رادیو فرهنگ

پخش مذاكرات علني مجلس شوراي اسلامي

قالیباف: مجلس انقلابی یازدهم در تصویب قوانین تحت تاثیر مافی‌های قدرت و ثروت قرار نگرفت

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: روز مجلس متعلق به مردم است و ما به عنوان نمایندگان منتخب مردم وظیفه داریم متناسب با شرح وظایف خود پاسخگوی عملكرد باشیم.

1402/09/12
|
12:25

محمدباقر قالیباف در آغاز جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در نطق پیش از دستور خود با تسلیت سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) و با بیان اینكه از محضر ایشان برای انجام وظیفه بهتر در راستای حل مشكلات مردم استمداد می‌طلبم، اظهار داشت: وظیفه خود می‌دانم روز مجلس شورای اسلامی را به صاحبان اصلی این روز یعنی مردم ایران تبریك بگویم. مجلس شورای اسلامی خانه ملت و روز مجلس روز مردم است، ما به عنوان نمایندگان منتخب مردم وظیفه داریم در این روز نسبت به عملكرد خود متناسب با شرح وظیفه‌ای كه در مجلس شورای اسلامی داریم پاسخگو باشیم.

وی در ادامه بیان كرد: بر این اساس مدعی هستم با وجود نقاط ضعف، عملكرد مجلس یازدهم متناسب با شرح وظیفه مجلس قابل دفاع است. گرچه نتیجه این اقدامات به دلیل ماهیت تقنینی مجلس آن طور كه باید برای مردم ملموس نیست اما مجلس یازدهم تلاش كرد مسائل مهم را در دستور كار قانون‌گذاری قرار دهد و این افتخار را كسب كرد كه در سال چهارم فعالیت خود رهبر انقلاب این مجلس را متفاوت بنامند. لطف ایشان وظیفه ما نمایندگان را سنگین‌تر كرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه، تصریح كرد: ما تلاش كردیم مجلس یازدهم را از مجلسی منفعل به مجلسی فعال تبدیل كنیم تا به جای اینكه منفعلانه منتظر باشیم تا دستوركارهای مجلس و رویكردهایش را دیگران تعیین كنند، ما تلاش كردیم فعالانه با مشكلات مردم مواجه شده و دستور كار مجلس را دغدغه های مردم تعیین كند و رویكردها برای حل مشكلات را خرد جمعی و كارشناسان دلسوز مشخص كنند. به همین دلیل نیز رهبر انقلاب با بررسی هایی كه انجام داده بودند، یكی از این ویژگی های این مجلس را شناخت مشكلات مردم اعلام كردند و تصریح فرمودند كه در قوانین مجلس یازدهم منازعه و لاپوشانی نیست بلكه صریح و شفاف است.

وی تاكید كرد: مجلس فعال و انقلابی مجلسی است كه در مسئله مذاكره هسته ای به عنوان مهم ترین موضوع سیاست خارجی كشور، به جای انتظار پیشامدها فعالانه وارد شد و زمانی كه دید دشمن با چماق مصوبات كنگره زیر بار بسیاری از تعهدات خود نمی رود، قانون وضع كرد كه به تعبیر رهبر انقلاب كشور را از سرگردانی نجات داد و باعث شد رویه انجام تعهدات یك طرفه از سوی ایران پایان یابد و دست تیم مذاكره كننده پر شود به گونه ای كه عمده آنچه كه در مذاكرات وین به عنوان داده طرف ایرانی ابزار چانه زنی قرار گرفت، نتایج اجرایی شدن این قانون است.

قالیباف در ادامه تاكید كرد: مجلس فعال و انقلابی مجلسی است كه به جای اینكه وقت خود را صرف طرح های متفرقه و پراكنده كند با كمك كارشناسان دلسوز، تحول در قوانین اقتصادی كشور را با تعیین نقشه راهی دقیق در دستور كار خود برای اصلاح میان مدت و بلند مدت اقتصاد كشور قرار داد و در تصویب این قوانین ذره ای تحت تاثیر صاحبان منافع و مافی های قدرت و ثروت قرار نگرفت و قوانینی را كه باید سال ها قبل تصویب می شد تا اقتصاد كشور امروز نتایج آن را لمس كند با آرای قاطع تصویب كرد.

وی در ادامه در تشریح قوانین مصوب مجلس خاطرنشان كرد: تصویب قانون اصلاح ساختار بانك مركزی بعد از 50 سال كه منابع بانك های خصوصی به عنوان یكی از موتورهای خلق پول و ایجاد تورم را به خطر می اندازد. قانون تسهیل صدور مجوزهای كسب و كار، امضاهای طلایی را از چرخه صدور مجوز حذف كرده و فرصت اشتغالزایی را برای جوانان باز می كند. قانون مالیات بر سوداگری كه دلالی و سوداگری را در بازارهای سكه و ارز و مسكن كنار می زند. قانون حمایت از افشاگران فساد كه با وارد كردن مردم عادی و دلسوز در عرصه مبارزه با فساد، فضا را برای فاسدان ریز و درشت ناامن می‌كند، قانون جهش تولید دانش بنیان كه با حمایت از جوانان خوش فكر پیشرفت درون‌زا و متكی بر علم را جایگزین توسعه ظاهری مبتنی بر نفت می‌كند، تصویب كلیات طرح تعارض منافع كه در صورت نهایی شدن، مبتنی بر تجربه‌های دیگر كشورهای دنیا زیرساخت حقوقی برای مقابله با هرگونه تعارض منافع صاحبان قدرت و ثروت ایجاد می كند.

وی افزود: قانون مدیریت داده‌ها و اطلاعات كه سال‌ها عقب ماندگی تجمیع اطلاعات بخش‌های مختلف اداره كشور را برای رسیدن به دولت هوشمند جبران می كند، دو مرحله‌ای كردن تصویب بودجه كه یكی از ریشه‌های اصلی ناترازی بودجه را حل می كند، تا مطالبه سال‌ها زمین مانده رهبرانقلاب به سرانجام مناسبی برسد، این موارد نمونه‌هایی است كه نشان می‌دهد مجلس یازدهم مجلسی فعال است كه مشكلات كشور را شناسایی و بر اساس شرح وظیفه قانون گذاری خود، برای آن شفاف و روشن قانون وضع كرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح كرد: علاوه بر قانون گذاری در حوزه تحول در زیرساخت‌های قانونی اقتصاد كشور، مجلس فعال مجلسی است كه نسبت به مشكلات جاری مردم مانند خودرو، حفظ قدرت خرید و معیشت مردم، چالش اساسی مردم در مسكن، سلامت و محرومیت‌های باقی مانده در مناطق محروم نیز فعالانه و كارشناسانه با شیوه‌های زودبازده وارد عمل شده باشد و ملاحظات و مصلحت‌اندیشی‌های بی دلیل نكند كه مجلس یازدهم در این زمینه نیز بعنوان مجلسی فعال و انقلابی كارنامه روشنی دارد.

وی ادامه داد: تغییر ریل حمایت بی‌حساب و رانت‌زا از خودروسازان گرچه ناممكن به نظر می‌رسید اما مجلس فعال و انقلابی توانست، این سیاست را بعد از سال‌ها تغییر داده و مجوز واردات خودرو و خودروهای كاركرده را صادر كند كه همان ابتدا باعث كاهش شدید قیمت‌ها با میانگین 25درصد شد كه در صورت واردات خودرو، بازار خودرو را كاملا رقابتی خواهد كرد.

قالیباف گفت: مجلس فعال و انقلابی مجلسی است كه برای حفظ قدرت خرید مردم، نه تنها قوانین زیرساختی ضدتورمی مثل اصلاح ساختار بودجه را تصویب كرده است بلكه با هماهنگی دولت كالابرگ الكترونیك را بجای پرداخت فسادزا و غیر موثر ارز ترجیحی تصویب كرد كه ان‌شاءالله با تكمیل و نهایی شدن در اجرا می‌تواند باعث آرامش معیشتی به مردم شود.

وی در ادامه تاكید كرد: مجلس فعال و انقلابی مجلسی است كه نسبت به مطالبه قدیمی مردم و رهبرانقلاب درباره سربازی، فعالانه وارد عمل شده و علاوه بر افزایش حقوق 12برابری سربازان كه باعث شده است، سربازی از حالت كار اجباری درآمده و تبدیل به شغلی گرچه موقت شود، با هماهنگی ستاد كل برخی اصلاحات را رقم زده و برخی دیگر را با نهایی شدن احكام مناسب در برنامه پنج ساله به سرانجام می رساند. مجلس فعال و انقلابی مجلسی است كه مصوباتی داشت كه با اجرای خوب دولت حدود پنج میلیون نفر از دهك‌های محروم برای درمان به صورت رایگان بیمه شدند و با تامین هزینه‌های درمان بیماران صعب‌العلاج، دغدغه هزینه برای خانواده‌های این بیماران كاهش یافته است.

رئیس مجلس در ادامه خاطرنشان كرد: مجلس فعال و انقلابی مجلسی است كه بارهای زمین مانده را علی رغم مشكلات و مخالفت‌های زیاد و با همراهی دولت برای قشرهای مختلف برداشت. تصویب طرح رتبه‌بندی معلمان بعد از 10 سال، تصویب متناسب‌سازی حقوق قشر ضعیف بازنشستگان به شكلی قابل اجرا و افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با در نظر گرفتن بودجه برای تامین بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی از جمله مهمترین آنها است.

قالیباف در ادامه با اشاره به اینكه مجلس فعال و انقلابی با نظارت های میدانی مشكلات مناطق محروم را دقیق شناخته است، بیان كرد: مجلس انقلابی بودجه لازم را برای محرومیت‌زدایی با تعیین نقاط دقیق و با استفاده از ظرفیت نیروهای جهادی تامین كرده است و هزاران میلیارد بودجه اشتغال‌زایی برای مناطق محروم تصویب كرده است. در كنار حوزه اقتصاد مجلس فعال و انقلابی بسیاری از قوانینی در حوزه‌های غیراقتصادی را كه سال‌ها زمین مانده بود، به سرانجام رساند.

وی افزود: قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت كه مطالبه سال‌های طولانی رهبرانقلاب بود و منفعلانه به آن كم‌توجهی شده بود، قانون ارتقاء امنیت زنان در برابر سوءرفتار را كه نیز نیاز جدی بانوان كشور و مطالبه حداقل 20ساله رهبرانقلاب بود، قانون انتخابات مجلس كه به پیروی سیاست‌های ابلاغی انتخابات باید اصلاح می‌شد و قانون حمایت از خانواده از طریق ترویج فرهنگ حجاب و عفاف كه كمتر كسی حاضر بود بار سیاسی و رسانه‌ای آن را بپذیرد اما مجلس انقلابی با در پیش گرفتن شجاعت و عقلانیت راه‌های ایجابی و سلبی موثر را پیش روی مسئولین كشور گذاشت.

وی در ادامه بیان كرد: مجلس فعال و انقلابی ظرفیت‌های حوزه نظارتی مثل سوال و استیضاح را از ابزارهایی سیاسی به ابزارهایی برای كمك به دولت برای حل مشكلات مردم تبدیل كرد و با خلاقیت‌های جدید ظرفیت‌های جدید نظارتی را برای مجلس ایجاد كرد، گرچه باید متوجه باشیم كه نهایت این ظرفیت‌های نظارتی بدلیل محدودیت‌های قانونی و مدیریتی نمی تواند، جای اجرا را بگیرد و نظارت مجلس در بهترین حالت می‌تواند در جهت نشان دادن نقاط ضعف به مسئولین اجرایی برای كمك به دولت برای حل آنها بكار گرفته شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان بیان كرد: همه آنچه ذكر شد بخشی از تلاش‌های مجلس یازدهم بود تا بتواند متناسب با شرح وظیفه قانون‌گذاری و نظارت همراهانه، مجلس را تبدیل به مجلسی فعال و انقلابی كند. ما با شما عهد كرده‌ایم كه در انجام این وظیفه ذره‌ای فروگذار نكنیم و امیدواریم بتوانیم تا روز آخر به این عهد خود وفادار بمانیم.
منبع: ایسنا

دسترسی سریع
پخش مذاكرات علنی مجلس شورای اسلامی