پخش مذاكرات علنی مجلس شورای اسلامی یكشنبه،سه شنبه و چهارشنبه از ساعت حوالی 8 صبح تا قبل از اذان ظهر به مدت متغیر

رادیو فرهنگ

پخش مذاكرات علني مجلس شوراي اسلامي

تخلف تعاون روستایی در خرید زعفران كشاورزان

نماینده مردم كاشمر در مجلس یازدهم با انتقاد از اقدامات تعاون روستایی در خرید محصول زعفران گفت: تعاون روستایی باید براساس معاهده، قرار و بیعی كه انجام داده عمل كند.

1401/09/09
|
11:31

جواد نیك بین در نشست علنی امروز (چهارشنبه 9 آذرماه) مجلس شورای اسلامی در اخطاری با استناد به اصل 3 قانون اساسی و ماده 22 آیین نامه داخلی گفت: تخلفات متعدد در حوزه كشاورزی و تبعیض های ناروا توسط وزارت جهاد كشاورزی صورت گرفته است.

نماینده مردم كاشمر و بردسكن و خلیل آباد، كوهسرخ در مجلس یازدهم ادامه داد: بخش تعاون روستایی وزارت جهاد كشاورزی تخلفاتی را انجام داده است، تعاون روستایی اعلام محصول زعفران كاران را با 41 میلیون تومان خریداری می كند، اما بعد از اینكه مردم محصول خود را به تعاون روستایی تحویل داده اند و نتایج از آزمایشگاه بیرون آمد، شرایط خرید زعفران تغییر كرد.

عضو مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی افزود: تعاون روستایی شرایط خرید زعفران را خاص و ویژه كرده است و 3 هزارم درصد از زعفران های تحویل داده شده شرایط خرید با قیمت 41 میلیون تومان را داشتند، یعنی زعفران كاران كشور ضرر كرده اند. از قیمت قبلی خود ماندند، همچنین نتوانستند به قیمت واقعی محصول خود را بفروشند.

وی تصریح كرد: به چه بهانه ای تعاون روستایی این اقدام را انجام داده است؟ این تعاونی اذعان می كند كه برخی از كشاورزان محصول سال گذشته! خود را ارائه داده اند، و ما می گوییم آن مسئولی كه زعفران سال گذشته را تحویل گرفته، باید موآخذه شود، چرا زعفران كاران كل كشور را متضرر می كنید؟

نیك بین با اشاره به مشكلات محصول كشمش و پسته مطرح كرد: همین اتفاق در مورد محصول كشمش، پسته و انار هم رخ داده است، متاسفانه تعاون روستایی آن قیمتی را كه اعلام می كند، محصول را خریداری نمی كند! همچنین پول كشاورزان را نیز به موقع پرداخت نمی كند و در مواردی در موعد مقرر، خلاف وعده و بیعی كه تعیین كرده، عمل می كند. اگر سازمان تعاون روستایی حرف نزد، بازار هم بهم نمی ریزد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: آقای قالیباف؛ وزیر جهاد كشاورزی اینقدر نباید در بازار كشاورزان بی تدبیری كند. در حوزه زعفران، تمام زعفران كاران ناراضی هستند، چرا كه هزینه اولیه كاشت و برداشت زعفران با این خریدی كه انجام می دهند، جبران نمی شود. وزارت جهاد كشاورزی باید براساس معاهده، قرار و بیعی كه انجام داده عمل كند./
منبع: خبرگزاری خانه ملت

دسترسی سریع
پخش مذاكرات علنی مجلس شورای اسلامی