پخش مذاكرات علنی مجلس شورای اسلامی یكشنبه،سه شنبه و چهارشنبه از ساعت حوالی 8 صبح تا قبل از اذان ظهر به مدت متغیر

رادیو فرهنگ

پخش مذاكرات علني مجلس شوراي اسلامي

موافقت مجلس با فوریت طرح متمركزسازی منابع مالی توسعه شبكه فیبر نوری

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بررسی یك فوریتی طرح الحاق یك ماده به قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات كه به جمع‌آوری متمركز منابع مالی توسعه شبكه فیبر نوری باز می‌گشت، موافقت كردند.

1401/08/25
|
11:28

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز چهارشنبه، درخواست گروهی از نمایندگان برای بررسی یك فوریت الحاق یك ماده به قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را بررسی كرده و در نهایت با این درخواست موافقت كردند.

حجت الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی به عنوان نماینده متقاضیان بررسی فوریت طرح بیان كرد: این طرح از سوی كمیته ارتباطات فراكسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی در عرض 6 ماه تهیه شده است و تصویب این طرح پیام خوبی به جامعه می‌دهد و اكنون اپراتورهای كشور 28 درصد سهم امتیاز دارند كه باید آن را به دولت پرداخت كنند. برخی از اپراتورها نیز 23 درصد باید به دولت بپردازند و مخابرات نیز باید سه درصد به دولت پرداخت كند. هیات وزیران نیز 8 درصد از سهم امتیاز پرداخت شده از سوی اپراتورها را به خود آنها واگذار می‌كند تا برای توسعه شبكه فیبر نوری در آن استفاده كنند. ما در این طرح پیش بینی كردیم كه این 8 درصد به عنوان منابع مالی در یك صندوق متمركز شود كه زیر نظر سازمان تنظیم مقررات و وزارت ارتباطات قرار دارد. تمام اپراتورها و شركت‌هایی كه می‌تواند در توسعه فیبر نوری نقش داشته باشند می‌توانند از این اعتبار متمركز استفاده كنند. بدین ترتیب امكان نظارت مجلس شورای اسلامی مهیا می‌شود.

نماینده مردم تبریز در ادامه اظهار كرد: ما تا سال 1403 باید 20 میلیون مشترك خانگی را مشمول فیبر نوری كنیم. در این طرح فیبر نوری تا در منازل و خانه‌ها كشیده می‌شود. برای این‌كه هر مشترك از فیبر نوری برخوردار شود به طور متوسط بین 3.5 میلیون تا پنج میلیون برای هر مشترك نیاز است كه در مجموع بالغ بر 70 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است. با حركت لاك پشتی این روزها نمی‌توان به هدف تعیین شده دست یافت ما به دنبال ایجاد صندوق واحد برای جمع‌آوری منابع مالی و تخصیص دقیق آن هستیم.

در نهایت نمایندگان با بررسی یك فوریتی این طرح موافقت كردند.
منبع: ایسنا

دسترسی سریع
پخش مذاكرات علنی مجلس شورای اسلامی