پخش مذاكرات علنی مجلس شورای اسلامی یكشنبه،سه شنبه و چهارشنبه از ساعت حوالی 8 صبح تا قبل از اذان ظهر به مدت متغیر

رادیو فرهنگ

پخش مذاكرات علني مجلس شوراي اسلامي

لطیفی: برقراری عدالت بین كاركنان دولت از اهداف رئیس‌جمهور است

رئیس سازمان امور استخدامی كشور گفت: یكی از شعارهای رئیس جمهور در زمان انتخابات ساماندهی دستگاه‌های اجرایی و اجرای عدالت برای كاركنان دولت با هر الگوی جذب بود و از همان ابتدا نیز این موضوع با جدیت دنبال شده است.

1401/04/05
|
10:35

میثم لطیفی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی كلیات طرح ساماندهی استخدام كاركنان دولت بیان كرد: موضوع ساماندهی نیروهای شركتی از دو سال قبل در مجلس شورای اسلامی پیگیری شده است. یكی از شعارهای رئیس جمهور در انتخابات ساماندهی دستگاه‌های اجرایی و برقراری عدالت برای كاركنان دولت با هر الگوی جذبی بود. از همان ابتدا نیز دولت با كمیسیون اجتماعی جلساتی را برگزار كرد و پیش‌نویس كنونی طرح ساماندهی استخدام كاركنان دولت ماحصل بررسی‌های كارشناسانه در كمیسیون اجتماعی و سازمان امور استخدامی می‌باشد و از آنجایی كه این موضوع حائز اهمیت است مدت زیادی بر روی آن كار شد.

وی در ادامه اظهار كرد: در بحث ساماندهی كاركنان دولت در وهله‌ی اول باید نیروهای رسمی و دستگاه‌های اجرایی ساماندهی شود. متاسفانه بهره‌وری كاركرد نیروی انسانی در 10 سال گذشته در ادارات دولتی منفی بوده است. جذب نیروی انسانی و عدم تناسب بین شغل و عدم شایسته‌سالاری مشكلاتی را ایجاد كرده است. به عبارت دیگر كاری كه 30 سال قبل توسط یك نفر انجام می‌شد امروز در نظام اداری توسط دو نفر انجام شده و حتی گاهی نارضایتی بین مردم وجود دارد.

رئیس سازمان امور استخدامی كشور در ادامه تصریح كرد: امروز برخی از دستگاه‌های دولتی نیروی مازاد دارد، حتی برخی از دانشگاه‌ها نیز به سبب كاهش جذب دانشجو دارای نیروی مازاد هستند اگر ما قبل از ساماندهی حجم جدیدی را وارد دولت كنیم با ناكارآمدی مواجه خواهیم شد. یكی از اصول ما در مدیریت سرمایه انسانی بخش دولتی اندازه‌گیری نیاز واقعی دستگاه‌ها است. توجه به بهره‌وری نیرو مساله مهمی است از سوی دیگر قانون اساسی و اسناد بالادستی در چابك‌سازی و متناسب‌سازی تشكیلات نظام اداری كشور تاكید دارد. براساس برنامه ششم توسعه باید 15 درصد از مشاغل كاركنان در دستگاه‌های اجرایی كاهش می‌یافت اما تاكنون تنها یك سوم كاهش پیدا كرده است.
منبع: ایسنا

دسترسی سریع
پخش مذاكرات علنی مجلس شورای اسلامی