ترانه باران شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:30 تا 12:45 به مدت 15 دقیقه

مردم شناسی لباس در كردستان


برنامه ترانه باران یكشنبه 7 آبان در سفر به استان كردستان درباره لباس كردی و تنوع در دوخت لبا سهای كردی در كردستان گزارش مستندی تقدیم علاقه مندان می كند.

1396/08/07
|
10:28

مستند پژوهشی-گزارشی ترانه باران هر روز ساعت 12:45 از گروه جامعه پخش می شود. این برنامه به مردم شناسی، فرهنگ مردم ، آداب و رسوم و آواها و نواهای استان كردستان می پردازد.
لباس كردی یكی از زیباترین و متنوع‌ترین و پوشیده‌ترین پوشش هایی است كه به نوشته سیاحان در سفرنامه هایشان در سطح فرهنگ مردم دنیا كم نظیر است . به طوری كه این لباس در چندین جشنواره مختلف بین المللی مقام اول را از لحاظ پوشش و زیبائی و تنوع كسب نموده است.
پوشاك مردان و زنان كرد شامل تن‌پوش‌، سرپوش و پای‌افزار است فصل‌، نوع كار و معیشت و مراسم و جشن‌ها با یكدیگر تفاوت دارد. هرچند پوشاك نواحی مختلف كردستان مانند اورامان‌، سقز، بانه‌، گروس‌، سنندج‌، مریوان و… متفاوت است‌، اما از نظر پوشش كامل بدن‌، همه با هم یكسان هستند.
علی سهرابی، امیر صادقی و دكتر بهروز خیریه (كارشناسان این برنامه) درباره مردم شناسی لباس كردی و اهمیت این لباس در فرهنگ مردم استان كردستان گفتگو می كند.
سید واسع حسینی (گزارشگر برنامه) نیز گزارشی از خیاطی در تنوع لباس های كردی در شهرهای كردستان برای شنوندگان رادیو فرهنگ ارائه می دهد.
ترانه باران به سردبیری و تهیه كنندگی؛ حسین مشفق قاسم آباد از رادیو فرهنگ روی موج اف ام 106 ردیف و ای ام ردیف 585 پخش می شود.

دسترسی سریع
ترانه باران