ترانه باران شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:30 تا 12:45 به مدت 15 دقیقه

مردم شناسی لباس در کردستان


برنامه ترانه باران یکشنبه 7 آبان در سفر به استان کردستان درباره لباس کردی و تنوع در دوخت لبا سهای کردی در کردستان گزارش مستندی تقدیم علاقه مندان می کند.

1396/08/07
|
10:28

مستند پژوهشی-گزارشی ترانه باران هر روز ساعت 12:45 از گروه جامعه پخش می شود. این برنامه به مردم شناسی، فرهنگ مردم ، آداب و رسوم و آواها و نواهای استان کردستان می پردازد.
لباس کردی یکی از زیباترین و متنوع‌ترین و پوشیده‌ترین پوشش هایی است که به نوشته سیاحان در سفرنامه هایشان در سطح فرهنگ مردم دنیا کم نظیر است . به طوری که این لباس در چندین جشنواره مختلف بین المللی مقام اول را از لحاظ پوشش و زیبائی و تنوع کسب نموده است.
پوشاک مردان و زنان کرد شامل تن‌پوش‌، سرپوش و پای‌افزار است فصل‌، نوع کار و معیشت و مراسم و جشن‌ها با یکدیگر تفاوت دارد. هرچند پوشاک نواحی مختلف کردستان مانند اورامان‌، سقز، بانه‌، گروس‌، سنندج‌، مریوان و… متفاوت است‌، اما از نظر پوشش کامل بدن‌، همه با هم یکسان هستند.
علی سهرابی، امیر صادقی و دکتر بهروز خیریه (کارشناسان این برنامه) درباره مردم شناسی لباس کردی و اهمیت این لباس در فرهنگ مردم استان کردستان گفتگو می کند.
سید واسع حسینی (گزارشگر برنامه) نیز گزارشی از خیاطی در تنوع لباس های کردی در شهرهای کردستان برای شنوندگان رادیو فرهنگ ارائه می دهد.
ترانه باران به سردبیری و تهیه کنندگی؛ حسین مشفق قاسم آباد از رادیو فرهنگ روی موج اف ام 106 ردیف و ای ام ردیف 585 پخش می شود.

دسترسی سریع
ترانه باران