نیستان شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15:00 به مدت 60 دقیقه

نگاهی به موسیقی مقامی خراسان در برنامه نیستان

برنامه «نیستان» رادیو فرهنگ در 3 و 4 اسفندماه در گفت و گو با سلمان سلیمانی؛ موسیقیدان مقامی خراسان رضوی، به بررسی این موسیقی مقامی می پردازد.

1400/12/03
|
10:47

امشب و فردا شب در برنامه «نیستان» رادیو فرهنگ رضا مهدوی؛ كارشناس موسیقی به عنوان كارشناس مجری برنامه حضور دارد و موسیقی مقامی خراسان در گفت و گو با سلمان سلیمانی؛ از بهترین موسیقیدانان مقامی خراسان رضوی، بررسی می شود.
برنامه "نیستان" میزبان یكی از نوازندگان موسیقی مقامی خراسان است و در دو برنامه 3 و 4 اسفند 1400، آقای سلمان سلیمانی دو اجرای ساز دوتار را برای نیستان اجرا كرد.
سلمان سلیمانی از بهترین موسیقیدانان مقامی خراسان رضوی از شهر تایباد است.
وی در 28 اردیبهشت ماه 1370 در خانواده ای فرهیخته و هنر دوست به دنیا آمد كه ساز دو تار و موسیقی مقامی ریشه در آن  خانواده داشت.
او از همان دوران كودكی با نوا و سبك و نغمه ای كه نیا و جدّش مرحوم استاد نظر محمّد سلیمانی پایه گذاشته بود آشنا شد و به شدت دل بست به گونه ای كه تنها با گوش دادن به نوای نوارهای كاست به جا مانده از استاد موسیقی مقامی
نظر محمّد سلیمانی، شیوه ی گام نهادن در این راه بزرگ را آموخت.
جد و نیای او استاد نظرمحمّد سلیمانی، كسی است كه موسیقی مقامی پهنه ی خراسان بزرگ با نام او به اوج رسید.
پس از سالها نواده ی این استاد بزرگ تلاش داشت راه او را همچنان زنده نگه دارد.
او كه از همان دوران كودكی دلبستگی زیادی به مقام ها و نوازندگی دوتار داشت، در 6 سالگی پس از آشنایی با برخی از بزرگان موسیقی دیار تایباد همچون استاد علی محمد متعلمی
و استاد حسین رحمت اللهی تنها در دو جلسه تكنیك پنجه شكسته را از استاد رحمت اللهی فرا گرفت.
همان دوران بود كه نزد زنده یاد بانو نجات سلیمانی؛ مادربزرگ خود
و عروس استاد نظرمحمّد سلیمانی شیوه‌ی چهاربیتی خوانی و الحان خواندن و مقامی نوازی را آموخت.
سلمان سلیمانی از یك سال در سن 7 سالگی كم كم با شنیدن آثار استاد حاج غلام محمّد سلیمانی، شیوه ی دوتار‌‌نوازی را به صورت تكنیكی و حرفه ای ادامه داد.
سلمان سلیمانی از معدود نوازندگانی است كه تمركزش را از كودكی به صورت حرفه ای بر راه جدّش و هنر موسیقی مقامی و دوتار نوازی گذاشته به گونه ای كه به تمامی تكنیك و فنون دست راست و چپ خود در دوتار نوازی مهارت زیادی دارد.
سلمان سلیمانی با خود پیمان بسته كه تا زنده است شیوه ی پنجه نوازی را در ایران و فراسوی مرزهای ایران، ادامه دهد و یاد و نام جدّش مرحوم استاد نظرمحمّد سلیمانی را زنده نگه دارد.

برنامه نیستان ساعت 22 به تهیه كنندگی وحید رستگاری و اجرای لیدا وحیدی از رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز پخش می شود.

دسترسی سریع
نیستان