نیستان شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15:00 به مدت 60 دقیقه

معرفی آلبوم فولكلور «طالبا» در رادیو فرهنگ

مجله رادیویی «نیستان» امشب در بخش تازه‌های موسیقی به معرفی آلبوم «طالبا» كه یكی از آثاری است كه توسط جهانگیر نصری اشرفی و استاد ابوالحسن خوشرو پژوهش و اجرا شده است، اختصاص دارد.

1400/05/05
|
10:11

دكتر محمد مرآتی در برنامه رادیویی «نیستان» سه شنبه 5 مرداد ماه، با نگاهی به سازهای شاخص دوره رنسانس، بسط و گسترش موسیقی تا اسپانیا، فرم های موسیقایی شاخص را بررسی می‌كند.
ندا رادمهر نیز شنوندگان را از آخرین اخبارها و رویدادهای حوزه موسیقی مطلع كرده و در ادامه فرنوش تدین به معرفی آلبوم فولكلور طالبا كه یكی از آثار خاص در موسیقی فولك مازندران است می‌پردازد.
آلبوم «طالبا» را با توجه اطلاعاتی كه از آن منتشر شده است، می‌توان یكی از مهم‌ترین آلبوم‌های موسیقی بومی مازندران دانست. جهانگیر نصری اشرفی، پژوهشگر برجسته موسیقی و فرهنگ اقوام كه كار پژوهش این آلبوم را انجام داد، معتقد است كه «طالبا» معتبرترین متن از ادبیات تبری در دوره معاصر است كه برخی نمونه­ های آن بازگو كنندۀ مبانی دستور و قواعد زبان تبری در زمینۀ ادبیات و شعر است.
نصری اشرفی بین سال‌های 1374 تا 1378 مطالعات و پژوهش‌های میدانی درباره فرهنگ‌های منطقه البرز را انجام می‌داد، در مناطق مختلف با طالباخوانی‌های متفاوت از هم مواجه شد كه همین موضوع سبب شد او از آغاز دهه 80 برخی از نمونه‌های آواز طالبا كه از فرهنگ‌های مختلف منطقه گردآوری شده بود را دسته‌بندی كند كه این آوازها توسط استاد ابوالحسن خوشرو بازخوانی و در آلبوم «طالبا» منتشر شد.
استاد خوشرو در آلبوم «طالبا»، طالباخوانی‌های مناطق مختلفی همچون مناطق مركزی و سوادكوه، دودانگه ساری، هزارجریب (چهاردانگه)، عالی­درّه و محال ثلاث در غرب مازندران، كوهپایه­ ها و جلگه­ های مناطق مركزی، گرجی­ محله و آسیاب­سر را بازخوانی كرده است.
در بخش «موسیقی از ایده تا اجرا» نیز استاد كیوان ساكت بداهه نوازی در دستگاه نوا بر اساس گوشه‌های اصلی یا شاه گوشه‌های نوا دارد.
برنامه «نیستان» ساعت 22 به تهیه‎‌كنندگی وحید رستگاری و همراهی یلدا احتشامی از رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز پخش می‌شود.

دسترسی سریع
نیستان