نیستان شنبه تا پنج شنبه از ساعت 22:00 به مدت 60 دقیقه

معرفی آلبوم فولکلور «طالبا» در رادیو فرهنگ

مجله رادیویی «نیستان» امشب در بخش تازه‌های موسیقی به معرفی آلبوم «طالبا» که یکی از آثاری است که توسط جهانگیر نصری اشرفی و استاد ابوالحسن خوشرو پژوهش و اجرا شده است، اختصاص دارد.

1400/05/05
|
10:11

دکتر محمد مرآتی در برنامه رادیویی «نیستان» سه شنبه 5 مرداد ماه، با نگاهی به سازهای شاخص دوره رنسانس، بسط و گسترش موسیقی تا اسپانیا، فرم های موسیقایی شاخص را بررسی می‌کند.
ندا رادمهر نیز شنوندگان را از آخرین اخبارها و رویدادهای حوزه موسیقی مطلع کرده و در ادامه فرنوش تدین به معرفی آلبوم فولکلور طالبا که یکی از آثار خاص در موسیقی فولک مازندران است می‌پردازد.
آلبوم «طالبا» را با توجه اطلاعاتی که از آن منتشر شده است، می‌توان یکی از مهم‌ترین آلبوم‌های موسیقی بومی مازندران دانست. جهانگیر نصری اشرفی، پژوهشگر برجسته موسیقی و فرهنگ اقوام که کار پژوهش این آلبوم را انجام داد، معتقد است که «طالبا» معتبرترین متن از ادبیات تبری در دوره معاصر است که برخی نمونه­ های آن بازگو کنندۀ مبانی دستور و قواعد زبان تبری در زمینۀ ادبیات و شعر است.
نصری اشرفی بین سال‌های 1374 تا 1378 مطالعات و پژوهش‌های میدانی درباره فرهنگ‌های منطقه البرز را انجام می‌داد، در مناطق مختلف با طالباخوانی‌های متفاوت از هم مواجه شد که همین موضوع سبب شد او از آغاز دهه 80 برخی از نمونه‌های آواز طالبا که از فرهنگ‌های مختلف منطقه گردآوری شده بود را دسته‌بندی کند که این آوازها توسط استاد ابوالحسن خوشرو بازخوانی و در آلبوم «طالبا» منتشر شد.
استاد خوشرو در آلبوم «طالبا»، طالباخوانی‌های مناطق مختلفی همچون مناطق مرکزی و سوادکوه، دودانگه ساری، هزارجریب (چهاردانگه)، عالی­درّه و محال ثلاث در غرب مازندران، کوهپایه­ ها و جلگه­ های مناطق مرکزی، گرجی­ محله و آسیاب­سر را بازخوانی کرده است.
در بخش «موسیقی از ایده تا اجرا» نیز استاد کیوان ساکت بداهه نوازی در دستگاه نوا بر اساس گوشه‌های اصلی یا شاه گوشه‌های نوا دارد.
برنامه «نیستان» ساعت 22 به تهیه‎‌کنندگی وحید رستگاری و همراهی یلدا احتشامی از رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز پخش می‌شود.

دسترسی سریع
نیستان