نیستان شنبه تا پنج شنبه از ساعت 22:00 به مدت 60 دقیقه

حنجره زخمی زاگرس مهمان برنامه «نیستان»

مخاطبان رادیو فرهنگ می توانند در مجله موسیقایی امشب «نیستان»، آلبوم «نبرد کوروش» و گفت و گو با ایرج رحمان پور ملقب به «حنجره زخمی زاگرس» را بشنوند.

1400/04/14
|
18:28

در برنامه «نیستان» دوشنبه 14 تیرماه، دکتر محمدعلی مرآتی، کارشناس مجری، موضوع تحولات موسیقی از باستان تا به امروز، رنسانس یا نوزایی و تحولات و اتفاقات و فرم های موسیقی در این دوران را بررسی می‌ کند.

آیتم اخبار و رویدادهای حوزه موسیقی برنامه نیز به گفت و گو با ایرج رحمان پور، شاعر، خواننده و ترانه سرا اختصاص دارد.
ایرج رحمان پور از دهه پنجاه تا کنون به سرایش ترانه و خوانش این آثار مشغول است که آثار او، نقش ویژه‌ای در احیا زبان لری و لکی و آشنایی مردم با اشعار لری خرم‌ آبادی دارد. وی از موسیقی کار، آیین‌ های نمایشی، موسیقی سوگ، موسیقی جشن، حماسه، لالایی‌ ها و اسطوره‌ ها بهره می‌ برد. همچنین رحمان پور موسیقی قدیمی و ملودی‌ های فولکلور را با جریان‌های اجتماعی و سیاسی تاریخ معاصر تلفیق کرده است، به همین دلیل او را «حنجره زخمی زاگرس» نامیده‌اند.

او با موضوعات آوارگان شیمیایی حلبچه، زلزله زدگان بم، زلزله زدگان رودبار و منجیل، جنگ ایران و عراق، خودسوزی زنان در ایلام و لرستان، فقر و اعتیاد، وطن‌ پرستی، تنهایی انسان معاصر، نابودی فرهنگ، با یاد حسین پناهی، شاعر و بازیگر و ... آثار هنری خلق کرده ‌است.
فرنوش تدین نیز در بخش تازه ترین آثار موسیقی برنامه «نیستان» آلبوم «نبرد کوروش» اثر جواد بطحایی را معرفی می‌ کند.
این آلبوم اثری با هم‌ نوازی جواد بطحایی و پژمان حدادی، شامل هفت قطعه بی‌ کلام از دونوازی سنتور و تنبک در دستگاه‌ های موسیقی ایرانی است‌.

برنامه «نیستان» ساعت 22 به تهیه‎‌کنندگی وحید رستگاری و همراهی یلدا احتشامی از رادیو فرهنگ پخش می‌ شود.

دسترسی سریع
نیستان